GRY
 
 

Zdrowe rozszerzanie diety

Koniec 6 miesiąca to czas na podanie pierwszych posiłków innych niż mleko. Ale jaka tak naprawdę powinna być wówczas dieta dziecka?

niemowlę, rozszerzanie diety, jedzenie, miseczka, łyżeczka
Zgodnie z nowym schematem żywienia, niemowlętom do ukończenia 6 miesiąca życia jako pożywienie w zupełności wystarcza mleko matki, po tym okresie zmieniają się jego potrzeby żywieniowe, co wiąże się z intensywnym wzrostem i rozwojem. To czas na podanie pierwszych posiłków innych niż mleko – bardziej kalorycznych i zawierających różne niezbędne dziecku składniki odżywcze.

Wprowadzanie nowych posiłków do jadłospisu powinno następować stopniowo, we właściwej kolejności, by dziecko miało czas na zaakceptowanie poznawanych smaków i konsystencji oraz naukę jedzenia za pomocą łyżeczki. W procesie tym użyteczne są kaszki, jak i gotowe dania w słoiczkach, zapewniające odpowiednią jakość produktów.

Na każdym etapie rozwoju malucha należy pamiętać, aby dieta była zrównoważona i odpowiednio zbilansowana, zgodnie z najnowszymi wytycznymi lekarzy pediatrów oraz ekspertów ds. żywienia:

→ Dziecięce potrawy nie powinny być przygotowywane z użyciem soli kuchennej, ani dosładzane, a także przygotowywane wyłącznie z użyciem tłuszczów zwierzęcych.

→ Rodzice powinni pamiętać, że gotowe produkty dla małych dzieci nie wymagają dodatku soli i cukru.

→ Dzieciom na etapie rozszerzania diety, a na pewno juniorom, trzeba podawać codziennie warzywa i owoce.

→ Na stoliku malucha każdego dnia powinno zagościć 3-5 porcji owocowo-warzywnych – czy to w formie surowej, gotowanej, czy to jako przecier.

→ Dla ugaszenia pragnienia lub popijania w czasie posiłków najlepiej podawać dziecku czystą wodę lub mleko.

→ Układając jadłospis malucha, nie można przesadzać z podażą mięsa – zawsze chudym i podawanym na przemian z (bogatymi w kwasy nienasycone omega-3) rybami.

→ Istotnym elementem diety powinno być mięso czerwone dostarczające najlepiej wchłanianego żelaza.

→ Pieczywo i inne przetwory zbożowe, np. kaszki, powinny pochodzić głównie ze zbóż z pełnego przemiału.

Oprócz odpowiedniego składu, należy pamiętać także o regularności posiłków w ciągu doby. Rano – sycące śniadanie to podstawa udanego, wypełnionego aktywnościami dnia, na którego zakończenie idealny będzie lekki, ale także sycący wieczorny posiłek, który zapewni dziecku spokojny sen.
Redakcja poleca: Najważniejsze produkty w menu dziecka
Zobacz jakie produkty są niezbędne w diecie twojego dziecka.
Doładuj
Przeładuj