fot. Fotolia

Co ciążowe mdłości mają wspólnego z zębami – wyjaśnia dentysta

Co stan uzębienia ma wspólnego z ciążą? Dlaczego leczenie zębów w ciąży jest takie ważne? Jakie są konsekwencje próchnicy dla kobiety w ciąży i jej dziecka? Na te i inne pytania przyszłych mama odpowiada lekarz dentysta Konrad Zarod.
Dorota Kornacka
Konsultacja: Konrad Zarod
fot. Fotolia
Oprócz regularnych wizyt i badań lekarskich, stylu życia i odpowiedniej diety także stan twojego uzębienia ma ogromny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka, którego się spodziewasz. Jeśli więc masz coś na sumieniu, umów się jak najszybciej na wizytę u dentysty – przestrzega nasz ekspert.

Lekarze często podkreślają, że kobiety jeszcze przed poczęciem dziecka powinny mieć wyleczone wszystkie zęby. Dlaczego stan uzębienia jest tak ważny w ciąży?

Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości – problemy zdrowotne w jamie ustnej utrudniają zajście w ciążę. Jeśli jednak w ciążę zaszła kobieta z niewyleczonymi zębami, powinna jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa. Zdrowe zęby i dziąsła są bowiem jednym z czynników, które mają wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. A wszystko dlatego że bakterie, wywołujące stan zapalny jamy ustnej, choroby jamy ustnej (np. próchnicę), dostają się z zęba przez łożysko do krwiobiegu i mogą zagrażać dziecku, utrudniając jego prawidłowy rozwój lub powodować przedwczesne skurcze. Potencjalny niebezpieczny dla płodu jest nawet pozornie niewinny kamień nazębny, który w rzeczywistości stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.    

A jak na stan zębów i jamy ustnej wpływa ciąża?  

Już w początkach ciąży jest utrudnione dbanie o stan uzębienia i jamy ustnej. Mdłości – na które w pierwszym trymestrze cierpi połowa kobiet spodziewających się dziecka – mogą uniemożliwiać dokładne szczotkowanie zębów, a częste wymioty prowadzą do niszczenia szkliwa zębów i erozji.
Dodatkowym problemem są wahania hormonalne, które doprowadzają do przejściowych stanów zapalnych dziąseł. Stają się one zaczerwienione i obolałe, a to zniechęca przyszłe mamy do dokładnego mycia zębów.
Nie należy również zapominać o zagrożeniach związanych z zachciankami ciążowymi, czyli nieodpowiednią dietą.

Dowiedz się, jak zmniejszyć krwawienie dziąseł.

Kiedy więc powinna się odbyć pierwsza „ciążowa” wizyta u stomatologa?     

Nie ma specjalnej „ciążowej” wizyty w stomatologa. Oczywiście pod warunkiem że ciąża jest planowa, a kobieta znajduje się pod stałą opieką dentysty i ma wszystkie zęby wyleczone. Jeśli nie, umówienie się do stomatologa jest jedną z pierwszych rzeczy, które musi zrobić przyszła mama, tak by jak najszybciej skontrolować stan uzębienia i wyleczyć ewentualne ubytki.   
Nie muszę chyba wspominać, że kobieta w ciąży powinna zgłosić się do dentysty, ilekroć zauważy coś niepokojącego.

Jak często przyszła mama powinna pojawiać się u swojego dentysty, zakładając, że ma zdrowe zęby?

Wizyty kontrole, po zakończeniu leczenia, u każdego pacjenta – także u kobiet, które spodziewają się dziecka – powinny odbywać się co 6 miesięcy. W Alchemii Uśmiechu to asystentka dentysty pilnuje terminów takich wizyt, dzwoniąc i przypominając o nich pacjentom.

Które zabiegi stomatologiczne są szczególnie istotne, gdy jest się w ciąży?  

Każdy zabieg stomatologiczny jest istotny w czasie ciąży, o ile oczywiście istnieje potrzeba jego przeprowadzenia.

Czy są zabiegi stomatologiczne, których bezwzględnie nie można wykonywać u kobiet spodziewających się dziecka?  

Obecnie nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do przeprowadzenia jakiegokolwiek zabiegu, eliminującego problem z zębami. Trzeba kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem. Nie zaleca się jedynie wykonywana zdjęć RTG. Choć i od tej reguły bywają wyjątki, jeśli jest to naprawdę konieczne.

A co z antybiotykami i z usuwaniem zęba?

Antybiotyki można podać tylko i wyłącznie, gdy istnieje bezwzględne wskazanie medyczne oraz po konsultacji z ginekologiem położnikiem. A co do usuwania zębów… Jeśli jest to potrzebne, to można, a wręcz powinno się je usuwać. Stan zapalny zęba niesie za sobą większe ryzyko dla dziecka niż zabieg usunięcia takiego chorego zęba. Lepiej więc zawczasu się go pozbyć, niż czekać aż zacznie np. boleć.

Przeczytaj: Znieczulenie zęba w ciąży

Jak brzmią 3 najważniejsze zalecenia, jakie powinna otrzymać przyszła mama od swojego stomatologa?   

Myć zęby, myć zęby i jeszcze raz – myć zęby… Szczoteczką z miękkim włosiem.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Konrad Zarod
Konsultacja: Konrad Zarod

Lekarz dentysta. Zajmuje się endodoncją, stomatologią zachowawczą i protetyką. Wszystkie zabiegi wykonuje pod mikroskopem, co zwiększa ich skuteczność. W wolnej chwili tworzy profil na Facebooku „Leczenie kanałowe pod mikroskopem”. Uczestnik wielu kursów z zakresu protetyki oraz endodoncji. Właściciel gabinetu Alchemia Uśmiechu w Warszawie, w którym przyjmuje dzieci i dorosłych (www.alchemiausmiechu.pl).

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy