GRY
 
 

Co ciążowe mdłości mają wspólnego z zębami – wyjaśnia dentysta

Co stan uzębienia ma wspólnego z ciążą? Dlaczego leczenie zębów w ciąży jest takie ważne? Jakie są konsekwencje próchnicy dla kobiety w ciąży i jej dziecka? Na te i inne pytania przyszłych mama odpowiada lekarz dentysta Konrad Zarod.

Dorota Kornacka
Konsultacja: Konrad Zarod
fot. Fotolia
Oprócz regularnych wizyt i badań lekarskich, stylu życia i odpowiedniej diety także stan twojego uzębienia ma ogromny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka, którego się spodziewasz. Jeśli więc masz coś na sumieniu, umów się jak najszybciej na wizytę u dentysty – przestrzega nasz ekspert.

Lekarze często podkreślają, że kobiety jeszcze przed poczęciem dziecka powinny mieć wyleczone wszystkie zęby. Dlaczego stan uzębienia jest tak ważny w ciąży?

Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości – problemy zdrowotne w jamie ustnej utrudniają zajście w ciążę. Jeśli jednak w ciążę zaszła kobieta z niewyleczonymi zębami, powinna jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa. Zdrowe zęby i dziąsła są bowiem jednym z czynników, które mają wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. A wszystko dlatego że bakterie, wywołujące stan zapalny jamy ustnej, choroby jamy ustnej (np. próchnicę), dostają się z zęba przez łożysko do krwiobiegu i mogą zagrażać dziecku, utrudniając jego prawidłowy rozwój lub powodować przedwczesne skurcze. Potencjalny niebezpieczny dla płodu jest nawet pozornie niewinny kamień nazębny, który w rzeczywistości stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.    

A jak na stan zębów i jamy ustnej wpływa ciąża?  

Już w początkach ciąży jest utrudnione dbanie o stan uzębienia i jamy ustnej. Mdłości – na które w pierwszym trymestrze cierpi połowa kobiet spodziewających się dziecka – mogą uniemożliwiać dokładne szczotkowanie zębów, a częste wymioty prowadzą do niszczenia szkliwa zębów i erozji.
Dodatkowym problemem są wahania hormonalne, które doprowadzają do przejściowych stanów zapalnych dziąseł. Stają się one zaczerwienione i obolałe, a to zniechęca przyszłe mamy do dokładnego mycia zębów.
Nie należy również zapominać o zagrożeniach związanych z zachciankami ciążowymi, czyli nieodpowiednią dietą.

Dowiedz się, jak zmniejszyć krwawienie dziąseł.

Kiedy więc powinna się odbyć pierwsza „ciążowa” wizyta u stomatologa?     

Nie ma specjalnej „ciążowej” wizyty w stomatologa. Oczywiście pod warunkiem że ciąża jest planowa, a kobieta znajduje się pod stałą opieką dentysty i ma wszystkie zęby wyleczone. Jeśli nie, umówienie się do stomatologa jest jedną z pierwszych rzeczy, które musi zrobić przyszła mama, tak by jak najszybciej skontrolować stan uzębienia i wyleczyć ewentualne ubytki.   
Nie muszę chyba wspominać, że kobieta w ciąży powinna zgłosić się do dentysty, ilekroć zauważy coś niepokojącego.

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Doładuj
Przeładuj