GRY
 
 

Czy ciąża źle wpływa na zęby?

Kiedyś mówiło się, że jedna ciąża to jeden stracony ząb. To nieprawda. Sprawdź, jak dbać o zęby, by nie zaszkodzić ani sobie, ani maleństwu.

Dbaj o zęby w ciąży
fot. Fotolia.com

Ciąża nie jest okresem który jakoś szczególnie kiepsko wpływa na zęby. Przekonanie, że dziecko "kradnie" wapń ze szkliwa matki to przesąd – jeśli jest go zbyt mało w diecie mamy, szkodę ponoszą matczyne kości, a nie zęby.  Zaszkodzić mogą jednak:

  • Wymioty — kwasy cofane z żołądka nadtrawiają szkliwo  — właśnie dlatego bulimiczki mają kłopoty z zębami. Jeśli zwymiotujesz, dokładnie wypłucz zęby. Wyszoruj je jednak dopiero po dłuższej chwili, bo szkliwo które miało kontakt z kwasami, jest najbardziej podatne na uszkodzenia. Staraj się zapobiegać wymiotom, a jeśli się powtarzają, zasięgnij porady lekarza.  
  • Żelazo  żelazo zaburza uzupełnianie ubytków szkliwa związkami mineralnymi ze śliny. Jeśli musisz je przyjmować z powodu anemii, odwiedzaj swojego dentystę szczególnie często. Rób to także wówczas, jeśli po urodzeniu dziecka karmisz piersią i ze względu na alergię maleństwa jesteś na bardzo restrykcyjnej diecie eliminacyjnej.

O czym świadczą krwawiące dziąsła i rozchwiane zęby?

To właśnie dziąsła sprawiają przyszłym mamom najwięcej problemów. Pod wpływem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w twoim organizmie, mogą krwawić i boleć. Zdarza się nawet, że osadzone w nich zęby zaczynają się chwiać albo dochodzi do przerostu dziąseł (powstają tzw. nadziąślaki). To stan przejściowy — po porodzie mija.
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Co robić, jeśli na szczoteczce widzisz ślady krwi?

  • Dbaj o higienę - krwawienie dziąseł nie zwalnia z obowiązku szorowania zębów. Przeciwnie: odkładająca się na szkliwie płytka nazębna pogarsza ich stan.
  • Masuj dziąsła- dzięki temu staną się bardziej odporne. Do masażu używaj miękkiej szczoteczki.
  • Idź do dentysty i usuń kamień nazębny - to siedlisko bakterii, które nie tylko powodują próchnicę, ale także wpływają na stan dziąseł.
  • Jedz owoce i warzywa - witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, co powinno w znaczący sposób poprawić stan twoich dziąseł.

Jak leczyć zęby w czasie ciąży?

Najlepiej by było, gdybyś wyleczyła zęby jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli tego nie zrobiłaś, wybierz się do dentysty jak najprędzej i koniecznie poinformuj go o tym, że spodziewasz się dziecka.

Czy próchnica może zaszkodzić dziecku?

Zepsuty ząb jest jak tykająca w walizce bomba: w każdej chwili może stać się ogniskiem zapalnym, rozsiewającym bakterie po całym organizmie. Panoszące się bakterie to zagrożenie i dla ciebie, i dla dziecka. Mogą spowodować nawracające stany zapalne w odległych od zębów rejonach, a przy obniżeniu ogólnej odporności organizmu — poważne komplikacje z sepsą (na szczęście bardzo rzadką) włącznie.

Czy każda, nawet mała dziurka jest niebezpieczna?

Nie, w każdym razie nie od razu. Jednak nie zaniedbuj nawet niewielkich ubytków czy bólu zęba w ciąży, choćby dlatego, że po urodzeniu dziecka nie będziesz miała czasu, by się nimi zająć.
 

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj