zęby w ciąży
fot. adobe stock

Zęby w ciąży: najczęstsze problemy, dozwolone leczenie, kłopoty z dziąsłami

Zęby w ciąży można i trzeba leczyć, jeśli zachodzi taka potrzeba. Próchnica w ciąży oraz inne choroby zębów i przyzębia zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego, zaś nieleczony stan zapalny w obrębie miazgi zęba może przenieść się na pozostałe tkanki, a w skrajnych przypadkach skutkować sepsą.
Beata Turska
zęby w ciąży
fot. adobe stock

Zęby w ciąży wymagają regularnych wizyt kontrolnych u dentysty, a w razie konieczności – leczenia. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży powinno odbyć się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6–8 tydzień ciąży). Wizyty u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz na każdy trymestr ciąży, ponieważ pozwala to na wczesne wykrycie nieprawidłowości i właściwy sposób leczenia zębów. To właśnie nieleczone zęby szkodzą zarówno matce, jak i dziecku.

Zęby w ciąży:

Najczęstsze problemy z zębami w ciąży

Zmiany hormonalne w ciąży nie pozostają bez wpływu na stan zębów ciężarnej. Najczęstszym problemem są krwawiące dziąsła i kłopoty ze szkliwem: 
 • ciążowe zapalenie dziąseł –  to właśnie dziąsła sprawiają przyszłym mamom najwięcej problemów. Pod wpływem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w twoim organizmie, mogą krwawić i boleć. Zdarza się nawet, że osadzone w nich zęby zaczynają się chwiać albo dochodzi do przerostu dziąseł (powstają tzw. nadziąślaki). To stan przejściowy, który mija po porodzie.
 • ubytki w szkliwie spowodowane suplementacją żelaza oraz kwasami żołądkowymi cofanymi do jamy ustnej podczas wymiotów w ciąży.

Sposoby na krwawiące dziąsła w ciąży

Jeśli na szczoteczce do zębów widzisz ślady krwi, warto, abyś:
 • szczególnie dbała o higienękrwawienie dziąseł nie zwalnia z obowiązku szorowania zębów. Przeciwnie: odkładająca się na szkliwie płytka nazębna pogarsza ich stan;
 • używała past do zębów na krwawiące lub wrażliwe dziąsła (znajdziesz je w aptekach i drogeriach);
 • masowała dziąsła – dzięki temu staną się bardziej odporne. Do masażu używaj miękkiej szczoteczki;
 • poszła do dentysty i usunęła kamień nazębny – to siedlisko bakterii, które nie tylko powoduje próchnicę, ale także wpływa na stan dziąseł;
 • jadła owoce i warzywa – witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, co powinno w znaczący sposób poprawić stan twoich dziąseł.

Problemy ze szkliwem w ciąży

Kobiety w ciąży często zmagają się z wymiotami i niedoborami żelaza. W przypadku anemii muszą czasami przyjmować żelazo, co może negatywnie wpływać na kondycję szkliwa.
 • W trakcie wymiotów kwasy są cofane z żołądka i nadtrawiają szkliwo. Jeśli zwymiotujesz, dokładnie wypłucz zęby. Wyszoruj je jednak dopiero po dłuższej chwili, bo szkliwo, które miało kontakt z kwasami, jest najbardziej podatne na uszkodzenia. Staraj się zapobiegać wymiotom, a jeśli się powtarzają, zasięgnij porady lekarza.  
 • Żelazo zaburza uzupełnianie ubytków szkliwa związkami mineralnymi ze śliny. Jeśli musisz je przyjmować z powodu anemii, odwiedzaj swojego dentystę szczególnie często. Rób to także wówczas, jeśli po urodzeniu dziecka karmisz piersią i ze względu na alergię maleństwa jesteś na bardzo restrykcyjnej diecie eliminacyjnej.
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.

Czym grożą zepsute zęby w ciąży?

Zepsuty ząb w każdej chwili może stać się ogniskiem zapalnym, rozsiewającym bakterie po całym organizmie. Namnażające się bakterie to zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka. Skutki zepsutych zębów w ciąży to m.in.:

 • nawracające stany zapalne (nawet w odległych od zębów rejonach),
 • przy obniżeniu ogólnej odporności organizmu — poważne komplikacje, z sepsą (na szczęście bardzo rzadko) i poronieniem włącznie.

Nie każdy bolący ząb w ciąży jest oznaką poważnych zmian chorobowych. Nie zaniedbuj jednak nawet niewielkich ubytków czy bólu zęba w ciąży, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do wyżej wymienionych komplikacji.

Leczenie zębów w ciąży: jakie zabiegi można wykonywać, a których unikać?

Ciąża absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do leczenia zębów. Możesz nawet poprosić o znieczulenie miejscowe, tylko poinformuj lekarza, że spodziewasz się dziecka –  dobierze odpowiedni rodzaj znieczulenia i sposób leczenia zębów dozwolony w ciąży.

Zabiegi stomatologiczne niewskazane w ciąży:

 • prześwietlenie zęba –  szczególnie odradzane w 1. trymestrze ciąży, potem także niewskazane poza niektórymi sytuacjami. Koniecznie należy poinformować lekarza o ciąży, skieruje cię na wykonanie zdjęcia w bezpiecznych warunkach i dozwolonym sprzętem.
 • leczenie kanałowe – najlepiej unikać w 1. trymestrze (potrzebny jest RTG zęba).

 

Pamiętaj, że podczas tradycyjnego prześwietlenia ciężarna powinna leżeć (w ten sposób wiązka promieniowania nie jest kierowana na brzuch), a jej brzuch powinien być przykryty ołowianym fartuchem. Dawka promieniowania potrzebnego do prześwietlenia zębów jest niewielka — 60 takich zdjęć odpowiada jednemu przeglądowemu prześwietleniu płuc.

Dozwolone zabiegi stomatologiczne w ciąży:

 • znieczulenie –  jest mniejszym złem niż stres i ból. Lekarz musi wiedzieć o ciąży. Dobierze znieczulenie dozwolone w tym czasie. 
 • leczenie próchnicy i ubytków –  należy je leczyć, ponieważ mogą prowadzić m.in. do przedwczesnego porodu.
 • usuwanie kamienia - nie jest groźne dla dziecka, a na dodatek zabezpiecza przed próchnicą i chorobami dziąseł.
Kiedy zmagasz się z bólem zęba w ciąży, nie bierz leków przeciwbólowych na własną rękę. Jeśli bardzo cierpisz, lekarz może zalecić ci paracetamol. Czasem konieczny jest  antybiotyk (stomatolog wypisze ci taki, który mogą brać kobiety w ciąży). 

Czy w ciąży można usuwać zęby?

Wyrywanie zęba w ciąży wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach, np. jeśli u przyszłej mamy stwierdzono silny stan zapalny. Nie robi się tego z powodów, które mogą poczekać na zakończenie ciąży, np. ortodontycznych.

Wybielanie zębów a ciąża

Wybielanie wiąże się z wykorzystywaniem lamp promieniujących, dlatego kobietom ciężarnym odradza się wybielanie zębów w ciąży. Preparaty do wybielania zębów zawierają składniki, które nie były dostatecznie przebadane i nie wiadomo, jaki jest ich wpływ na płód, dlatego trzeba na nie szczególnie uważać i odłożyć ten zabieg na czas po porodzie.

Leczenie zębów w ciąży jest koniecznością. Nie zaniedbuj wizyt u stomatologa, przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Pamiętaj też, że w trakcie ciąży przyszłym matkom przysługują dodatkowe, bezpłatne zabiegi stomatologiczne finansowane przez NFZ, z których warto skorzystać.
Konsultacja: Katarzyna Lubczyńska, stomatolog

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy