dzieci, zęby
fot. Panthermedia

Zęby dziecka – aby były zdrowe

Nie piszemy o tym, że dziecko musi regularnie szczotkować zęby i chodzić do dentysty, bo to wszystko na pewno już wiesz. Postaramy się za to odpowiedzieć na pytania, które często zadają mamy kilkulatków.
dzieci, zęby
fot. Panthermedia

Od kiedy dziecko może używać pasty do zębów dla dorosłych?

Przyjmuje się, że dziecko może myć nią zęby od momentu wyrznięcia się pierwszego zęba stałego.
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Co to jest fluoryzacja?

Dziecko myje zęby specjalnym preparatem podnoszącym odporność szkliwa na próchnicę. Po takim szczotkowaniu nie płucze buzi i w ten sposób przedłuża dobroczynne działanie substancji.

Co zrobić, gdy mleczak się psuje?

Trzeba iść do dentysty, który zaplombuje zęby mleczne. Można też zęba lapisować, ale to półśrodek (bo nie likwiduje próchnicy, tylko zatrzymuje dalszą jej inwazję). Lapisowanie polega na pokryciu miejsca zaatakowanego próchnicą specjalnym preparatem – lapisem. Ujemnym efektem jest ciemne przebarwienie w miejscu położenia lapisu.

Co to jest lakowanie?

Lakowanie polega na pokryciu bruzd w zębach specjalnym mleczkiem, które zawiera fluor. Następnie dentysta miejsca zalania utwardza światłem UV i sprawdza za pomocą kalki, czy w tym punkcie ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Mleczko wypełnia bruzdy, a więc jest stosowane tylko w tych ząbkach, które je posiadają (u trzonowców i zębów przedtrzonowych). Warto lakować zęby dziecka, bo właśnie w bruzdach zbiera się najwięcej bakterii, a trudniej takie bruzdy dokładnie wyczyścić szczoteczką.

Co zrobić, gdy mleczak chwieje się, ale nie chce wypaść?

Nie trzeba go na siłę usuwać, chyba że stały ząb próbuje się przebić obok zębów mlecznych. Wtedy trzeba pójść z dzieckiem do stomatologa. Jeśli będzie trzeba, usunie on mleczny ząb.

A jeśli ząb stały krzywo rośnie?

Dentysta może zalecić ćwiczenia, które ułatwią ząbkowi wpasowanie się w dobre miejsce. Zazwyczaj wystarczy codziennie 5 minut wypychania zęba językiem.

Jak długo może wyrastać nowy ząb?

Zwykle wkrótce po wypadnięciu mleczaka pojawia się ząb stały. Jeśli nie wyrasta od ponad pół roku, idź z dzieckiem do dentysty (być może nie ma w dziąśle zawiązka zęba stałego).

Co robić, gdy maluch wybił mleczaka?

Dzieciom często zdarzają się urazy zębów. Jeśli wybity mleczak już i tak się chwiał, nie przejmuj się. Gdy jednak był mocno osadzony, powinnaś pojechać jak najszybciej z wybitym mleczakiem do stomatologa. Dentysta wsadzi mleczaka na miejsce i przymocuje do zębów sąsiednich. Najczęściej ząbek przyjmuje się i szynę po pewnym czasie można zdjąć. Jeśli mleczaka nie wstawi się na miejsce, mogą pojawić się problemy z krzywymi ząbkami.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy