dziecko, zęby, dentysta, stomatolog, zęby mleczne, dziewczynka
fot. muro - Fotolia.com

Próchnica zębów mlecznych, co to takiego?

W krajach zachodnich zredukowano problem próchnicy. Czy i polskie dzieci mogą wkrótce mieć zdrowsze zęby?
dziecko, zęby, dentysta, stomatolog, zęby mleczne, dziewczynka
fot. muro - Fotolia.com
14% polskich trzylatków i aż 89,1% 5–6-latków ma ubytki w zębach! Jest więc wiele do nadrobienia. Tym bardziej, że ciągle panuje przekonanie, iż „o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo i tak wypadną”. A przecież zachowanie zdrowego uzębienia mlecznego do czasu jego fizjologicznej wymiany ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia dziecka. Gwarantuje prawidłowy rozwój narządu żucia, zapobiega powstaniu zapalnych ognisk zębopochodnych, a także uszkodzeniu zawiązków zębów stałych.

Co to jest próchnica?

Według naukowców próchnica jest chorobą nabytą, zlokalizowaną, która powstaje tam, gdzie zalega osad nazębny. Osad to nic innego jak kolonie bakterii i ich produkty przemiany materii. Bakterie te używają cukrów prostych dostarczanych z pożywieniem do produkcji kwasów. Kwasy te z kolei doprowadzają do demineralizacji szkliwa. Z początku powodują one porowatości w samym szkliwie, które na zębie można zauważyć w postaci tzw. plamy próchnicowej. Na zębie powstają wówczas białe, matowe przebarwienia. To próchnica początkowa, która jest odwracalna. Niezbędna będzie wizyta u stomatologa, zdiagnozuje on bowiem etap choroby i podejmie odpowiednie leczenie. Pod powierzchnią szkliwa znajduje się następna warstwa, zwana zębiną. Jeżeli dotrze do niej proces próchnicowy, mamy do czynienia z próchnicą powierzchowną, czyli ubytkiem.
Pod powierzchnią zębiny znajduje się miazga zęba, która spełnia rolę odżywczą, czuciową i obronną – to tkanka bogato unaczyniona i unerwiona. Kiedy proces próchnicowy dotrze do miazgi, konieczne jest jej leczenie, czasem w zaawansowanym stadium – nawet leczenie kanałowe zęba.
Redakcja poleca: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Zobacz jak należy postępować, żeby nie wywołać próchnicy u dzieci.

Co powoduje dziury w zębach?

Próchnica, która pojawia się w zębach mlecznych dzieci do 3. roku życia, nazywana jest próchnicą wczesną. Cechuje się bardzo dynamicznym przebiegiem. Atakuje najpierw powierzchnie wargowe zębów siecznych oraz powierzchnie żujące, bardzo szybko obejmując wszystkie zęby. U jej podłoża leżą czynniki ogólne i miejscowe. Te pierwsze to patologiczny przebieg ciąży, wcześniactwo, choroby przebyte w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Czynniki miejscowe natomiast to głównie brak odpowiedniej higieny oraz dieta bogata w cukry. Przyczyną próchnicy zdaniem lekarzy może też być przedłużone karmienie niemowląt butelką zawierającą pokarm słodzony. Jest to tzw. próchnica butelkowa.
Próchnicę niestety może również powodować przedłużone karmienie piersią, które, choć zbawienne dla zdrowia naszego dziecka, przy braku odpowiedniej higieny bywa powodem problemów z zębami. Mleko matki zawiera bowiem ok. 4% cukru. Istotną rolę w etiologii próchnicy odgrywają bakterie. Bardzo łatwo możemy przenieść je do jamy ustnej niemowlaka z naszych własnych ust. Pamiętajmy o tym i nigdy nie oblizujmy smoczka, aby tak „wyczyszczony” podać naszemu maluszkowi.

Jak walczyć z próchnicą?

Odpowiedź brzmi: higiena. Nie jesteśmy w stanie zupełnie zmienić nawyków żywieniowych – karmienie piersią jest najlepsze dla naszego dziecka, maluchy często i długo piją z butelki kaszki, soczki czy inne słodzone napoje, a przedszkolaki podjadają smakołyki, które przynoszą im babcie. Oczywiście świetnie, jeśli uda nam się ograniczyć słodycze, jeśli nauczymy pić naszego malucha z kubeczka zaraz po ukończeniu przez niego pierwszego roku życia.

Zobacz też: 6 ważnych faktów o słodyczach dla dzieci

Jednak ograniczenie cukru to jeszcze żaden sukces. Musimy zadbać o higienę zębów naszych dzieci. Naukowcy dowiedli, że usuwanie płytki bakteryjnej nie dopuszcza do rozwoju próchnicy lub powoduje zahamowanie procesu próchnicowego. Pastę fluoryzowaną o niskiej zawartości fluoru wprowadzamy pod koniec drugiego roku życia, gdy dziecko ma już wszystkie bądź prawie wszystkie zęby.

Profilaktyka próchnicy u dzieci

To rodzice muszą szczotkować zęby swoim dzieciom, czasem nawet nastolatkom – w zależności od umiejętności manualnych dziecka. Niezbędne w tym wszystkim są wizyty u stomatologa, który nie tylko sprawdzi skuteczność i metodę twoich zabiegów higienicznych, ale sam profesjonalnie oczyści zęby z zalegającej płytki, a w miejscach, gdzie okaże się to konieczne, przeprowadzi tzw. fluoryzację kontaktową.

Konsultacja: Joanna Łojewska, stomatolog dziecięcy
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy