mycie zębów niemowlęciu, prawidłowe mycie zębów, ochrona przed próchnicą, mycie zębów dziecku
fot. Fotolia

4 ważne powody, by dbać o mleczaki

Wśród niektórych rodziców nadal pokutuje przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba dbać. Mleczaki niedługo wypadną, ale czy ich miejsce zajmą nowe zdrowe zęby? Sprawdź.
Małgorzata Wódz
mycie zębów niemowlęciu, prawidłowe mycie zębów, ochrona przed próchnicą, mycie zębów dziecku
fot. Fotolia
Ponad połowa polskich dzieci w wieku trzech lat ma trzy chore zęby. Im dzieci starsze, tym zepsutych zębów w ich buziach jest więcej. Jeśli myślisz, że w miejsce chorych mleczaków urosną zdrowe zęby stałe, jesteś w błędzie. Poznaj 4 powody, dla których o zęby dziecka trzeba troszczyć się od samego początku.  

1. Chore mleczaki zarażą zęby stałe

Próchnicę powodują bakterie próchnicowe. Jeśli pojawią się w buzi dziecka, którego ząbki nikt są zadbane, mają doskonałe warunki do rozwoju i rozpuszczania szkliwa, najpierw na ząbkach mlecznych, potem na stałych.  
Redakcja poleca: Bolesne ząbkowanie
Zobacz jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.

2. Mocno zepsute mleczaki trzeba usuwać

Gdy dziecku brakuje ząbków, łatwo może dojść do powstania wad zgryzu, które potem trudno będzie skorygować.

3. Braki w uzębieniu = nieprawidłowa wymowa

Nawet gdy dziecku wyrosną nowe zęby, trudno mu porzucić stare nawyki. Nieprawidłowa wymowa sprawi, że dziecku potrzeba będzie pomoc logopedy.  

4. Dziecko z brzydkim ząbkami ma niższą samoocenę

Każdy chce mieć piękny uśmiech, dziecko także. Czarne, wyżarte przez próchnicę zęby narażają dziecka na przykre uwagi ze strony kolegów w przedszkolu.

Dbanie o mleczaki to nie tylko mycie

Jeśli jeszcze nie byłaś z dzieckiem u stomatologa, postaraj się w najbliższym czasie zaplanować taką wizytę. Na fotelu dentystycznym dziecko powinno zasiąść po raz pierwszy, kiedy stan jego ząbków nie wymaga jeszcze żadnej interwencji dentysty. Najlepiej wybrać się tam w czasie, gdy ząbki dopiero rosną. Wtedy można stwierdzić, czy rozwój twarzy i jamy ustnej przebiega prawidłowo. Taka wizyta jest też okazją dla rodziców, by dowiedzieć się od specjalisty, jak prawidłowo myć zęby dziecka.

Zobacz też: Tajemnice mlecznych ząbków
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy