GRY
 
 

Co musisz wiedzieć o szczotkowaniu, borowaniu i wybielaniu zębów w ciąży

Przez dziewięć miesięcy ciąży myślisz głównie o tym, co dzieje się pod twoim sercem, dlatego regularnie chodzisz do ginekologa. Ale systematycznie powinnaś także odwiedzać swojego dentystę. Sprawdź, dlaczego to takie ważne i na jakie zabiegi możesz sobie pozwolić.

kobieta, ciąża, uśmiech, mama, brzuch
Ciąża to czas próby dla zębów. Przyszłe mamy mają nawyk podjadania, także w nocy, a wszystkiemu winne są ciążowe zachcianki. Typowe dla pierwszego trymestru wymioty również narażają zęby na kontakt z nieobojętnymi dla nich kwasami. I najważniejsze – zmiany hormonalne podczas ciąży niekorzystnie wpływają na dziąsła (stają się przekrwione, rozpulchnione, podatne na uszkodzenia i odsłaniają szyjki zębów). 
Stany zapalne i zmiany próchnicze w ciąży są nie tylko zagrożeniem dla twojego organizmu. Z chorego zęba bakterie mogą przez łożysko dotrzeć do dziecka. Jeśli nie udało ci się zrobić generalnych porządków z zębami, zanim w twoim brzuchu zaczęła rozwijać się mała istotka, zrób to koniecznie teraz. Regularnie odwiedzaj dentystę. A na co dzień po prostu dbaj o zęby.
 

Co musisz wiedzieć o myciu zębów w ciąży?

Potrzebujesz produktów dobranych „na miarę”, które uchronią, a w razie potrzeby pomogą uporać się z różnymi dolegliwościami.
  • Szczoteczka do zębów musi być wygodna. Wybierz taką o średniej twardości. Wymieniaj ją co 2–3 miesiące, a gdy włoski się wykrzywiają – nawet częściej.
  • Staraj się używać różnych past do zębów. Innej ochrony potrzebują zęby, a innej dziąsła. Na przemian można stosować dwie, trzy, np. rano zapewniającą ochronę i regenerację dziąseł (czytaj też: Czemu w ciąży krwawią i puchną dziąsła?), po obiedzie – zapobiegającą osadzaniu się płytki nazębnej, a na noc – przeciwpróchniczą z fluorem, albo też używać pasty wielofunkcyjnej.
  • Obowiązkowo po każdym myciu zębów używaj płyn do płukania jamy ustnej. Jest absolutnym i niezastąpionym sprzymierzeńcem przyszłej mamy. Wiadomo, że flora bakteryjna obecna w jamie ustnej mamy jest „przekazywana” dziecku. Niektóre płyny do płukania (np. Elmex, Meridol) mogą ją korzystnie zmienić, dzięki czemu maluszek będzie mniej narażony na próchnicę. Płyn dociera do wszystkich zakamarków, niszcząc bakterie próchnicze. Jego specjalne składniki wstrzymują rozwój płytki nazębnej i zapobiegają zapaleniu dziąseł.
  • Regularnie używaj również nici dentystycznej.
Redakcja poleca: Twardy brzuch w ciąży - film
Dlaczego w ciąży brzuch twardnieje? Co może oznaczać napięcie brzucha w ciąży i kiedy zgłosić się do lekarza?

Jak zatroszczyć się o dziąsła?

Jeśli dziąsła są podrażnione, krwawią, po myciu lekko je masuj – palcem lub szczoteczką do hydromasażu (ma nasadkę z mininatryskiem). Podrażnione miejsca smaruj żelem lub płynem (np. Sachol; kupisz go w aptece bez recepty).
 

W jaki sposób szczotkować zęby? 

Szczególne dbanie o higienę zębów nie oznacza, że masz je mocniej szorować! W ten sposób można uszkodzić szkliwo na wypukłościach (co powoduje tzw. ubytki klinowe) i pokaleczyć dziąsła. Myjąc zęby, nie spiesz się (3–5 minut czyszczenia to norma). Nie ma jednej najlepszej metody mycia zębów. Innej potrzebują zęby wrażliwe, innej – stłoczone. Zapytaj dentystę, który ze sposobów będzie najlepszy dla ciebie.

Polecamy: Jak prawidłowo myć zęby?
 

O czym pamiętać w gabinecie stomatologicznym?

Jeśli twoje zęby nie są w idealnym stanie, nie odkładaj wizyty w gabinecie stomatologicznym. Za każdym razem, kiedy idziesz do dentysty, przypominaj, że jesteś w ciąży. Dostosuje on plan leczenia, rodzaj zabiegów i leków do twojego stanu.

Czytaj też: Czy ciąża źle wpływa na zęby?

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj