żel na ząbkowanie
fot. Fotolia

Czy warto stosować żel na ząbkowanie? Nie każdy jest bezpieczny!

Ból podczas ząbkowania to nic przyjemnego, nic dziwnego, że szukasz sposobu, by pomóc dziecku. Czy powinnaś stosować żel na ząbkowanie i dlaczego trzeba zachować ostrożność w przypadku produktów zawierających lidokainę i benzokainę?
Karolina Stępniewska
żel na ząbkowanie
fot. Fotolia
Żel na ząbkowanie to produkt, który ma przynosić ulgę dziecku podczas bolesnego wyrzynania się zębów mlecznych. Wybór środków na ząbkowanie w aptekach jest spory: część produktów ma działanie znieczulające miejscowo (z lidokainą w składzie), część działa chłodząco lub łagodząco (bez lidokainy). Jaki lek lub środek wybrać dla dziecka i czy żele na ząbkowanie są skuteczne i bezpieczne? Spójrzmy na ich skład.

Żel na ząbkowanie z lidokainą

Inna nazwa lidokainy to lidokainy chlorowodorek lub lidocaini hydrochloridum. Ten składnik ma działanie znieczulające, które ma przynosić ulgę dziecku podczas wyrzynania się zębów mlecznych. Dostępne w polskich aptekach preparaty z lidokainą w składzie to:
 • Bobodent
 • Dentinox N
 • Calgel
Nic dziwnego, że dla wielu rodziców pierwsze objawy ząbkowania wiążą się z wyprawą do apteki po specyfik, który ma ukoić obolałe dziąsła niemowlęcia. Żel na ząbkowanie o działaniu znieczulającym wydaje się więc najlepszym wyborem, jednak nie zawsze nim jest.

Higiena jamy ustnej dzieci - sprawdź opinie o produktach
Redakcja poleca: Bolesne ząbkowanie
Zobacz jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.

Lidokaina - kiedy jest niebezpieczna?

FDA, czyli Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (od: (Food and Drug Administration) przestrzega przez stosowaniem żeli na ząbkowanie z lidokainą w składzie, ze względu na zaobserwowane reakcje niepożądane u dzieci. W USA odnotowano 22 przypadki silnych reakcji po zastosowaniu u dzieci środka na ząbkowanie z 2 proc. roztworem lidokainy. Nieprawidłowe reakcje to:
 • problemy z oddychaniem;
 • problemy z przełykaniem;
 • uszkodzenie układu nerwowego;
 • problemy z sercem.
Inne objawy niepożądane po zastosowaniu lidokainy to m.in.: miejscowy obrzęk i wysypka skórna.
Pamiętaj! Żel na ząbkowanie to lek. By nie dopuścić do przedawkowania, zawsze czytaj ulotkę dołączoną do opakowania i nie stosuj dawek większych niż zalecane przez producenta.

Lidokaina w polskich preparatach na ząbkowanie

Dostępne w Polsce preparaty zawierają mniej niż 2 proc. lidokainy (najsilniejszy - Bobodent – ma 0,5 proc. na 100 g specyfiku, Dentinox-N ma 0,34 proc. w 10 g tubce żelu), są więc bezpieczne. Ważne jest jednak, żeby rodzice, wbrew zaleceniom z ulotki, nie powtarzali aplikacji lekarstwa zbyt często. W ten sposób łatwo o przedawkowanie lidokainy. Trzeba trzymać się zaleceń producenta.

Uwaga na methemoglobinemię!

Najgroźniejszym powikłaniem po zbyt wysokiej dawce lidokainy jest methemoglobinemia - choroba, która powoduje znaczny spadek ilości tlenu we krwi (zamiast hemoglobiny, we krwi jest dużo methemoglobiny MetHb). Wskazujące na nią niepokojące objawy to:
 • bladość lub siny odcień skóry, paznokci i ust;
 • duszności;
 • ból i zawroty głowy;
 • dezorientacja;
 • przyśpieszona akcja serca;
 • zmęczenie.
Jeśli dziecko jest uczulone na ten składnik, niepożądane objawy mogą wystąpić od razu po posmarowaniu żelem dziąsła. Istnieje również ryzyko, że lidokaina zostanie przeniesiona ze śliną do gardła, znieczulając przełyk, co grozi zadławieniem i osłabić odruch odkrztuszania.

Preparat na ząbkowanie z benzokainą

Benzokaina (benzocainum) to środek znieczulający o działaniu miejscowym. W Polsce od pewnego czasu nie można kupić żelu na ząbkowanie z tym składnikiem, ponieważ podobnie jak lidokaina - benzokaina nie jest zalecana dla dzieci poniżej 2 roku życia, ze względu na silne działania niepożądane, w tym wspomnianą wcześniej methemoglobinemię. FDA przestrzega, że skutki uboczne benzokainy mogą pojawić się od razu po pierwszym zastosowaniu zawierającego ją preparatu na ząbkowanie, jak i dopiero po kilku aplikacjach.
Niestety na forach oraz aukcjach internetowych zdesperowani rodzice ząbkujących niemowląt wciąż poszukują i kupują dostępny w Stanach Zjednoczonych żel na ząbkowanie o nazwie Orajel Baby. Zdecydowanie przestrzegamy przed kupowaniem tego produktu, jak i jakichkolwiek leków niedopuszczonych do obrotu w Polsce lub sprzedawanych poza aptekami!

Żele na ząbkowanie bez środka znieczulającego

W aptece dostaniesz również żele na ząbkowanie bez kontrowersyjnych składników znieczulających, oparte głównie na ziołach:
 • Dentibaby – zawiera wyciągi z kwiatów rumianku, korzenia kozłka lekarskiego i propolisu;
 • Dologel – skład jak w Dentibaby;
 • Kin-Baby– zawiera rumianek, szałwię i prowitaminę B5;
 • Pansoral – na bazie prawoślazu lekarskiego i rumianku.
Te ziołowe produkty mogą przynosić ulgę podczas masowania dziąseł ząbkującego dziecka. Pamiętaj jednak, że uczulenie na rumianek, nie należą do rzadkości!

Co zamiast żelu na ząbkowanie?

Możesz też spróbować przynieść ulgę dziecku w jeden z tych dwóch, rekomendowanych przez specjalistów, sposobów:
 • masaż dziąseł – specjalną silikonową nakładką lub po prostu palcem;
 • gryzaki dla dzieci – najlepiej wodne, schłodzone w lodówce (nie wolno ich zamrażać!);
 • mokra i zima szmatka (np. pielucha tetrowa lub bawełniana), którą dziecko może gryźć dziąsłami.
Uważaj na środki homeopatyczne zawierające ekstrakt z pokrzyku wilczej jagody (belladonna) – rośliny, która przy przedawkowaniu jest silnie trująca. Zachowaj też ostrożność, jeśli chcesz używać korali z bursztynu na ząbkowanie – stanowią ryzyko uduszenia lub zadławienia, a ich skuteczność nie jest udowodniona!
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 18 głosy

Zobacz także

Popularne tematy