czy żelazo powoduje zaparcia w ciąży
fot. Fotolia

Zaparcia w ciąży przez żelazo? Nie tylko! Jak sobie pomóc?

Zaparcia w ciąży to bardzo przykra dolegliwość. Wyjaśniamy, skąd się biorą, kiedy pomoże odpowiednia dieta i czy można na własną rękę zażywać lekarstwa.
Małgorzata Wódz
czy żelazo powoduje zaparcia w ciąży
fot. Fotolia

Zaparcia w ciąży to dość częsta dolegliwość. Zaparcia mogą dokuczać nie tylko kiedy spodziewasz się dziecka, ale także w pierwszym okresie po porodzie, czyli podczas połogu. Mogą skarżyć się na nie nawet osoby, które zażywają żelazo w ciąży, mimo że preparaty, które je zawierają, często powodują efekt odwrotny - rozwolnienie. W czasie oczekiwania na dziecko i krótko po jego narodzinach jelita spowalniają pracę. Tak wpływa na mięśnie jelit jeden z hormonów - progesteron. Powodem zaparć jest też zwiększenie wchłaniania zwrotnego wody z treści jelitowej.

Sposoby na zaparcia w ciąży

W rozwiązaniu problemu zaparć w ciąży może pomóc odpowiednia dieta. Osoby, które skarżą się na zaparcia, powinny jeść dużo warzyw, np. paprykę, pomidory, brokuły, fasolkę szparagową i buraki. Nie powinny zapominać, by dużo pić. Picie w ciąży wody w odpowiedniej ilości pozwala pokonać nie tylko zaparcia, ale i inne ciążowe dolegliwości takie jak mdłości czy wymioty. Jeśli dieta okaże się niewystarczająca, można ją wspomóc łagodnymi lekami przeczyszczającymi (np. lactulozą), które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego i nie wpływają na rozwijającą się ciążę. Zwykle zaleca się glicerynowe czopki doodbytnicze.
Redakcja poleca: Turbometabolizm w ciąży? To możliwe! [WIDEO]
Przemiana materii w ciąży lubi płatać figle – metabolizm zwalnia lub nieoczekiwanie przyspiesza... Jak wyregulować pracę jelit? Jak uniknąć męczących zaparć? Zobacz nasz film i dowiedz się, jak w 7 prostych krokach odzyskać prawidłową przemianę materii.

Czy zaparcia w ciąży można leczyć na własną rękę?

Ciąża to czas szczególny, nawet dieta wymaga w tym okresie konsultacji z lekarzem (sprawdź, jak powinien wyglądać 7-dniowy jadłospis w ciąży) Podobnie jest z lekami. Większość preparatów, które mogą pomóc przyszłej mamie w pokonaniu zaparć, jest dostępnych w aptece bez recepty, jednak ich użycie najlepiej skonsultować z ginekologiem, który prowadzi ciążę. Przy okazji można do niego skierować pytanie, które trapi wiele przyszłych mam: czy w ciąży można brać tabletki przeciwbólowe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy