GRY
 
 

Ile żelaza potrzebujesz w ciąży?

Po czym rozpoznać ciążową anemię i co jeść, gdy brakuje żelaza we krwi? Sprawdź, jaki poziom żelaza powinna mieć kobieta w ciąży.

Kobieta w ciąży, sałatka
fot. fotolia

Badania morfologiczne w czasie ciąży najlepiej pokazują, jak funkcjonuje twój organizm. Dzięki nim wiadomo na przykład, czy nie cierpisz na anemię. Taką informację lekarz może wysnuć na podstawie poziomu żelaza, ilości krwinek czerwonych, hemoglobiny (normy – sprawdź jakie są prawidłowe wyniki) oraz hematokrytu we krwi. Jeśli liczby te nie odpowiadają przyjętym normom – musisz bardzo uważnie przyjrzeć się swojej diecie i prawdopodobnie zacząć łykać zapisane przez twojego ginekologa suplementy żelaza.

Sprawdź normy wyników badań w ciąży.

Poziom żelaza w ciąży - dlaczego się obniża?

Do pewnego momentu anemię u przyszłych mam traktuje się jako stan fizjologiczny ciąży. W jej organizmie dzieją się bowiem różne rzeczy, m.in. obniża się poziom hemoglobiny, zmniejsza się również ilość żelaza. Ale nie można tego lekceważyć. Żelazo jest niezbędne do życia. To składnik hemoglobiny i wielu enzymów związanych z procesem oddychania. Ułatwia też krwinkom czerwonym transport tlenu do krwi, a tym samym do wszystkich naszych narządów. Podczas ciąży żelazo jest konieczne do rozwoju dziecka (m.in. pomaga w prawidłowym kształtowaniu się mózgu dziecka) oraz funkcjonowania łożyska i dotlenienia macicy.
Redakcja poleca: Przepis na chłodnik z kiełkami
Chłodnik to idealny pomysł na orzeźwiający obiad, zwłaszcza, że jest szybki, smaczny i prosty do przyrządzenia.

Zapas żelaza dla mamy i dziecka

Organizm rozwijającego się dziecka początkowo czerpie żelazo z zapasów, które nagromadził twój organizm jeszcze przed ciążą. Potem jednak, gdy magazyn opustoszeje, dziecko zabiera niemal całe ilości tego pierwiastka dostarczane na bieżąco z twojej diety – potrzebne są mu do normalnego funkcjonowania (dotyczy to zwłaszcza 7. miesiąca ciąży, gdy dziecko zaczyna gwałtownie rosnąć i gromadzić żelazo w wątrobie). Wtedy pojawia się anemia – niedokrwistość, która jest problemem 30–40% przyszłych mam. Mówi się o niej, gdy w wyniku niedoborów żelaza poziom hemoglobiny spadnie poniżej 11 g/dl.

Zobacz kalendarz rozwoju ciąży tydzień po tygodniu (filmy i zdjęcia).

Anemia czy tylko zmęczenie?

Jeśli masz anemię, zazwyczaj dowiadujesz się o niej dopiero z wyników badania krwi. Wtedy przypominasz sobie, że ostatnio:
  • byłaś ciągle zmęczona i słaba,
  • miałaś trudności z koncentracją,
  • miałaś bóle głowy,
  • twoja twarz była biała jak ściana.
Takie objawy, kładzione często na karb ciąży, są właśnie objawami anemii, podobnie jak łamliwość włosów czy sucha skóra. W takiej sytuacji konieczne staje się uzupełnianie żelaza. Dlaczego? Przeciętna dieta dostarcza 10–40 mg tego pierwiastka, ale organizm wchłania tylko ok. 10% (czyli 1–4 mg) tej porcji. A w trzecim trymestrze ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta do 6 mg dziennie.

Doładuj
Przeładuj