kobieta, mama, ciąża

Dziwne samopoczucie po zażyciu żelaza

Czy zaparcia w czasie ciąży mogą być związane niedoborem żelaza? Na pytanie odpowiada dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kobieta, mama, ciąża
Jestem w drugim trymestrze ciąży i od tygodnia dokuczają mi zaparcia. Z uwagi na mój stan jest to dla mnie bardzo uciążliwe. Przede wszystkim jednak niepokoi mnie to, że wypróżniam się na czarno. Czy może być to związane z niskim poziomem żelaza? Lekarz przepisał mi tabletki, gdy stwierdził anemię. Ewa z Krakowa

Tak, to prawda, preparaty żelaza mogą odpowiadać m.in. za ciemne zabarwienie stolca. Zresztą podobnie jest z zaparciami, które mogą mieć tę samą przyczynę. Jeśli nie są one zbyt uciążliwe, wystarczy zadbać o to, aby posiłki zawierały więcej błonnika - obfitują w niego produkty z mąki z grubego przemiału, ale także warzywa i owoce, np. jabłka.

Co robić, jeśli zmiana diety nie przyniesie poprawy?

Jeśli wprowadzenie do diety produktów obfitujących w błonnik nie przyniesie poprawy, konieczna może być  zamiana przepisanego preparatu na inny, które będzie lepiej przez Panią tolerowany. Rozwiązaniem problemu może okazać się również przyjmowanie łagodnych leków działających przeczyszczająco, np. Lactulozy, która nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Czytaj też: Dietetyczne sztuczki na zaparcia 

Obejrzyj film: Jakie leki można przyjmować w ciąży? 

Redakcja poleca: Przepis na chłodnik z kiełkami
Chłodnik to idealny pomysł na orzeźwiający obiad, zwłaszcza, że jest szybki, smaczny i prosty do przyrządzenia.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy