zespół downa długość życia
fot. Adobe Stock

Zespół Downa: długość życia się zmienia. Ile żyją ludzie z zespołem Downa?

Długość życia osób z zespołem Downa znacznie się wydłużyła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Kiedyś, na początku XlX wieku, nie dożywały one nawet 10 lat. Teraz, wraz z postępem nauki i medycyny takie osoby żyją znacznie dłużej, coraz częściej również zdarza się, że dożywają one starości (co kiedyś było jedynie marzeniem).
Joanna  Biegaj
zespół downa długość życia
fot. Adobe Stock
Długość życia osób z zespołem Downa wydłużyła się na przestrzeni lat. Kilka dekad temu osoby z zespołem Downa nie dożywały nawet wieku młodzieńczego. Sytuacja jednak zmieniła się dzięki rozwojowi medycyny. Dzisiaj średnia długość życia ludzi z zespołem Downa wydłużyła się i wynosi około 60 lat.

Spis treści:
  1. Długość życia osób z zespołem Downa - od czego zależy?
  2. Ile żyją ludzie z zespołem Downa?
  3. Zespół Downa - średnia długość życia

Długość życia osób z zespołem Downa - od czego zależy?

U osób z zespołem Downa długość życia zależy od wielu czynników. Dłużej żyją osoby, które od pierwszych lat swojego życia otaczane są odpowiednią opieką – uczestniczą w zabiegach fizjoterapeutycznych i odpowiedniej terapii. Wpływ ma także życie społeczne – nauka, praca. Istotnym elementem w długości życia osób z zespołem Downa jest głębokość upośledzenia. Jeśli upośledzenie jest większe – życie takiej osoby będzie krótsze, nawet przy najlepszej opiece. Długość życia ludzi z zespołem Downa zależy w dużej mierze od wad rozwojowych, towarzyszących chorobie, np. wad serca, nadciśnieniu, schorzeniom układu pokarmowego. Obecny zakres wiedzy i nauka nie dają możliwości całkowitego wyleczenia zespołu Downa, jednak osoby z tym zespołem wad genetycznych żyją coraz dłużej.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Ile żyją ludzie z zespołem Downa?

Lepszy odbiór społeczny osób z zespołem Downa pozytywnie wpływa na długość oraz jakość ich życia. Działa to również w drugą stronę – osoby izolowane społecznie żyją zazwyczaj krócej i... gorzej. W ciągu ostatnich 30-40 lat poprawiła się opieka nad chorymi, a to z kolei przyczyniło się do wydłużenia ich życia. Wpływ na to miał między innymi rozwój kardiochirurgii (śmierć następuje zazwyczaj z powodu poważnych wad serca). Wiek, którego dożywają osoby z zespołem Downa, nie jest tak długi, jak u osób zdrowych, jednak postęp jest bardzo zauważalny w porównaniu do poprzednich dziesięcioleci.

Zespół Downa - średnia długość życia

Średnia długość życia osoby z zespołem Downa w 1929 roku wynosiła 9 lat, w latach czterdziestych XX wieku od 15 do 19 lat. W latach pięćdziesiątych osoby z tym zespołem wad genetycznych żyły od 20-31 lat. Obecnie coraz częściej takie osoby dożywają 60 lub 70 lat. Średnia długość życia osób z zespołem Downa wydłużyła się w związku z większą wiedzą o chorobie i lepszą opieką zdrowotną, teraz wynosi ona około 60 lat. 

Źródło: globaldownsyndrome.org​

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy