Zespoł dziecka potrząsanego
fot. AdobeStock

Rodzice myślą, że w ten sposób można uspokoić dziecko. Są w błędzie!

Mogłoby się wydawać, że to świetna metoda, tymczasem takie zachowanie może być śmiertelnie niebezpieczne dla niemowlaka.
Dominika Bielas
Zespoł dziecka potrząsanego
fot. AdobeStock
Ostatnio w mediach ponownie pojawił się temat śmierci 14-tygodniowej dziewczynki. W 2014 roku sprawa wstrząsnęła Wielką Brytanią. Dziecko zmarło w szpitalu w Belfaście dwa dni po tym, jak do maluszka rodzice wezwali pogotowie. Przyczyną śmierci był uraz mózgu. Początkowo o próbę zabójstwa został oskarżony ojciec dziewczynki. Okazało się, że niemowlę zmarło wskutek poważnego urazu mózgu spowodowanego potrząsaniem. To okazja, by przypomnieć rodzicom o zagrożeniu, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Nie potrząsaj mną mamo! Nie potrząsaj mną tato!

Gdy dziecko wciąż płacze, pojawia się frustracja i bezradność. Rodzic zaczyna tulić, lulać i kołysać maluszka, jednak z braku sił czasem zupełnie nieświadomie zaczyna potrząsać dzieckiem. Mogłoby się wydawać, że to działa, tymczasem takie zachowanie może być śmiertelnie niebezpieczne dla dziecka. Podobne zagrożenie może się pojawić również przez nieumiejętną zabawę z niemowlęciem. Pamiętaj, żeby:
  • zawsze stabilizować główkę i plecki niemowlęcia,
  • nie podrzucać niemowlęcia,
  • nie potrząsać wózkiem, gdy leży w nim dziecko.
Redakcja poleca: Teatrzyk cieni
Nie masz pomysłu na zabawę z dzieckiem wieczorową porą? Podpowiadamy! Zobacz, co mogą zrobić ludzkie dłonie.

Zespół dziecka potrząsanego

Wielu rodziców uważa, że potrząsanie to skuteczna metoda na uspokojenie. W rzeczywistości jest to coś nienaturalnego dla organizmu, błędnik "głupieje": dziecku kręci się głowie i niemowlę zasypia. Nie pomaga to w rozwiązaniu problemu i co więcej, może być śmiertelnie niebezpieczne. Medycyna nazywa to zespołem dziecka potrząsanego (ang. shaken baby syndrome, SBS). [content:0_24475,0_19738,8_723,1_2850:GALGallery] Głowa dziecka jest duża i ciężka w porównaniu z resztą ciała, a mięśnie szyi niemowlęcia są słabo rozwinięte. Potrząsanie dzieckiem prowadzi do gwałtownych ruchów głowy do przodu i do tyłu. Mózg dziecka przemieszcza się wtedy w obrębie przestrzeni wewnątrz czaszkowej, a mózg dosłownie "odbija się" o ściany czaszki. Gwałtowne i silne ruchy głowy prowadzą do uszkodzenia cienkich naczyń krwionośnych, może dojść do obrzęku mózgu, pęknięcia czaszki, krwotoku w siatkówce, pogorszenia wzroku. Wystarczy zaledwie kilka sekund potrząsania, by spowodować u dziecka kalectwo, a nawet śmierć. Najbardziej narażone są na to najmniejsze niemowlęta.

Źródło: www.belfasttelegraph.co.uk

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy