GRY

Dziecku ucieka oczko? Nie lekceważ tego!

Jeśli dziecko zezuje, to nie tylko jest to defekt estetyczny. Uciekające oczko należy leczyć, w przeciwnym razie może skutkować nawet niedowidzeniem. Poza tym utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się więcej!

Zez u dziecka
fot. StockAdobe
Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko zezuje, koniecznie umów je na wizytę do okulisty. Zanim jednak to zrobisz, zaobserwuj, jak często i od kiedy maluch robi zeza i czy ucieka mu tylko jedno oko, czy oba, a także czy problem nasilił się w ostatnim czasie. Ważne jest też to, ile twoje dziecko ma lat – w pewnym wieku zez wynika z fizjologii i nie ma związku z wadami wzroku. A jeśli leczenie okaże się konieczne, jak przebiega? Podpowiadamy!

Przyczyny zeza u dzieci

W zależności od wieku, zez może być objawem czysto fizjologicznym (u niemowląt do 3. miesiąca życia) lub oznaką wady wzroku u dziecka, którą należy leczyć. Dziecko może zezować, ponieważ:
 • jego zmysł wzroku jeszcze w pełni się nie ukształtował;
 • jego mięśnie oczu rozwijają się nierównomiernie (słabsze oczko może „uciekać”);
 • ma wadę wzroku;
 • ma uszkodzone nerwy w oku (problem neurologiczny, a nie okulistyczny).
Zez może towarzyszyć również innym poważnym chorobom. Jest objawem m.in. nowotworu oka.
Ponieważ przyczyny zezowania u dziecka mogą być bardzo różne, zawsze należy skonsultować się z okulistą, jeśli zauważymy, że dziecko ma tę przypadłość.
Redakcja poleca: Mam prawo do humorów [WYRAŻANIE EMOCJI]
Jak uczyć dziecko wyrażać emocje? Dlaczego nie warto ich tłumić? Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Zawadzka. Poznaj też ćwiczenia, dzięki którym nauczysz dziecko dopasowywać emocje do danych sytuacji.

Rodzaje zeza u dzieci

Dziecko może zezować tylko jednym okiem lub obydwoma naraz albo raz jednym, a raz drugim (zez naprzemienny). Kierunki odchylenia gałek ocznych mogą być też różne. Wyróżniamy:
 • zez zbieżny – oczy uciekają do środka (w kierunku nosa);
 • zez rozbieżny – oczy uciekają na zewnątrz (w kierunku uszu);
 • zez skośny – jedno oko ucieka na górę, a drugie na dół;
 • zez ku górze – oczy uciekają do góry, pod górną powiekę;
 • zez ku dołowi – oczy uciekają do dołu, w kierunku dolnej powieki.

Jak leczyć zeza u dzieci?

Ponieważ powody zezowania mogą być różne, również leczenie w każdym przypadku dobierane jest indywidualnie. Jeśli zez pojawia się jako symptom innej choroby, wówczas należy zająć się jej leczeniem, a nie jedynie korektą zeza. Jeśli natomiast dziecku ucieka oko, ponieważ ma wadę wzroku, wówczas stosuje się:
 • szkła korekcyjne – odpowiednio dobrane okulary korekcyjne pozwalają na zminimalizowanie lub nawet wyeliminowanie zezowania.
 • ćwiczenia na zeza – w poradniach leczenia zeza oferowane są tzw. ćwiczenia ortoptyczne, czyli ćwiczenia mięśni oka. Dodatkowo można po prostu zasłaniać dziecku zdrowe oko i w ten sposób zmusić zezujące oko do treningu.
 • operację zeza – w szczególnych przypadkach, gdy mięśni w oczach nie da się wytrenować za pomocą okularów lub ćwiczeń, można usunąć zeza poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego.

Czy zez u niemowląt musi oznaczać wadę wzroku?

Noworodki dość często zezują. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszych miesiącach życia zmysł wzroku u dziecka nie jest jeszcze dobrze wykształcony. Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlęta mogą mieć tzw. zez fizjologiczny i nie powinno być to powodem do niepokoju. Jednak w późniejszym wieku ta dolegliwość powinna już ustąpić. Jeśli u starszego niemowlaka zauważysz, że ucieka mu oczko, powinnaś skonsultować to z okulistą. To ważne, by badać wzrok również u niemowlaków. Lekarze wciąż o tym alarmują, ale wciąż niewielu rodziców faktycznie bada wzrok u tak małych dzieci. A to błąd, im szybciej wykryje się i zdiagnozuje wadę wzroku, tym będzie ona łagodniejsza.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Zapoznanie z nocnikiem

O czym marzą maluchy?