Zez u dziecka
fot. StockAdobe

Zez u dziecka: przyczyny, rodzaje leczenie

Zez u dziecka to nie tylko defekt estetyczny. Zez zbieżny czy uciekające oczko należy leczyć, w przeciwnym razie wada może skutkować niedowidzeniem.
Milena Oszczepalińska
Zez u dziecka
fot. StockAdobe
Zez u dziecka wymaga wizyty u okulisty. Zanim jednak się na nią umówisz, zaobserwuj, jak często dziecko zezuje, czy ucieka mu tylko jedno oko, w którą stronę, a także czy problem nasilił się w ostatnim czasie. Ważne jest także to, w jakim wieku jest dziecko – czasami zez u dzieci wynika z fizjologii i nie ma związku z wadami wzroku.

Zez u dziecka:

Przyczyny zeza u dzieci

W zależności od wieku, zez u dziecka może być objawem czysto fizjologicznym (u niemowląt do 3. miesiąca życia) lub oznaką wady wzroku, którą należy leczyć.

Dziecko może zezować, ponieważ:
 • zmysł wzroku jeszcze w pełni się nie ukształtował;
 • mięśnie oczu rozwijają się nierównomiernie (słabsze oczko może „uciekać”);
 • ma wadę wzroku;
 • ma uszkodzone nerwy w oku (problem neurologiczny, a nie okulistyczny).
   
Zez może towarzyszyć innym poważnym chorobom. Jest objawem m.in. nowotworu oka. Ponieważ przyczyny zeza u dziecka mogą być bardzo różne, zawsze należy skonsultować się z okulistą po zauważeniu, że oczy dziecka nie pracują symetrycznie.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Rodzaje zeza u dzieci

Dziecko może zezować tylko jednym okiem lub obydwoma naraz albo raz jednym, a raz drugim (zez naprzemienny). Kierunki odchylenia gałek ocznych mogą być też różne.

Specjaliści wyróżniają następujące rodzaje zeza u dzieci i dorosłych:
 • zez zbieżny – oczy uciekają do środka (w kierunku nosa);
 • zez rozbieżny – oczy uciekają na zewnątrz (w kierunku uszu);
 • zez skośny – jedno oko ucieka na górę, a drugie na dół;
 • zez ku górze – oczy uciekają do góry, pod górną powiekę;
 • zez ku dołowi – oczy uciekają do dołu, w kierunku dolnej powieki.

Zez ukryty

Istnieje jeszcze jeden rodzaj zeza u dzieci i dorosłych: zez ukryty (heteroforia). Jest to spoczynkowe odchylenie oczu pojawiające się w momencie wyłączenia widzenia obuocznego. Obserwuje się go wtedy, gdy u osoby badanej, patrzącej na wprost, zasłoni się jedno oko. W przypadku zeza ukrytego zasłonięte oko przestaje patrzeć na wprost.

Wyróżnia się następujące rodzaje zeza ukrytego:
 • egzoforia – oko ucieka na zewnątrz,
 • hiperforia – oko ucieka ku górze,
 • hipoforia – gdy oko odchyla się ku dołowi,
 • cykloforia – gdy oko ulega skręceniu.

Leczenie zeza u dzieci i dorosłych

Ponieważ powody zezowania mogą być różne, również leczenie w każdym przypadku dobierane jest indywidualnie. Jeśli zez pojawia się jako symptom innej choroby, wówczas należy zająć się jej leczeniem, a nie jedynie korektą zeza. Jeśli natomiast dziecku ucieka oko, ponieważ ma wadę wzroku, wówczas stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Zachowawcze leczenie zeza

W tym rodzaju korekcji zeza stosuje się następujące metody:
 • szkła korekcyjne – odpowiednio dobrane okulary korekcyjne pozwalają na zminimalizowanie lub nawet wyeliminowanie zezowania.
 • ćwiczenia na zeza – w poradniach leczenia zeza oferowane są tzw. ćwiczenia ortoptyczne, czyli trening mięśni oka. Dodatkowo można po prostu zasłaniać dziecku zdrowe oko i w ten sposób zmusić zezujące oko do treningu.

Operacja zeza

W szczególnych przypadkach, gdy mięśni oczu nie da się wytrenować za pomocą okularów lub ćwiczeń, można usunąć wadę poprzez wykonanie operacji zeza. Polega ona na korekcji długości mięśni odpowiadających za ustawienie gałki ocznej – zbyt długie mięśnie zostają skrócone, zbyt silne – osłabione, a za słabe wzmocnione.

U dzieci operację zeza zawsze przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg na ogół daje u dzieci bardzo dobre efekty i rzadko wiąże się z powikłaniami. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu przez 1-2 dni. Pełna rekonwalescencja następuje w czasie 6 tygodni od zabiegu. U dorosłych po operacji zeza zdarzają się zaburzenia widzenia.

Zez u niemowląt

Noworodki dość często zezują. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszych miesiącach życia zmysł wzroku u dziecka nie jest jeszcze dobrze wykształcony. Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlęta mogą mieć tzw. zez fizjologiczny i nie powinno być to powodem do niepokoju. Jednak w późniejszym wieku ta dolegliwość powinna już ustąpić.
Jeśli zauważysz, że starszy niemowlak zezuje albo ucieka mu oczko, powinnaś skonsultować się z okulistą. To ważne, by badać wzrok również u niemowlęcia. Lekarze nieustająco do tego namawiają, ale wciąż niewielu rodziców bada wzrok u tak małych dzieci. A to błąd, bo im szybciej wykryje się i zdiagnozuje zeza u dziecka, tym większe szanse na jego wyleczenie.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy