GRY

Dziecku ucieka oczko? Nie lekceważ tego!

Jeśli dziecko zezuje, to nie tylko jest to defekt estetyczny. Uciekające oczko należy leczyć, w przeciwnym razie może skutkować nawet niedowidzeniem. Poza tym utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się więcej!
Zez u dziecka
fot. StockAdobe
Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko zezuje, koniecznie umów je na wizytę do okulisty. Zanim jednak to zrobisz, zaobserwuj, jak często i od kiedy maluch robi zeza i czy ucieka mu tylko jedno oko, czy oba, a także czy problem nasilił się w ostatnim czasie. Ważne jest też to, ile twoje dziecko ma lat – w pewnym wieku zez wynika z fizjologii i nie ma związku z wadami wzroku. A jeśli leczenie okaże się konieczne, jak przebiega? Podpowiadamy!

Przyczyny zeza u dzieci

W zależności od wieku, zez może być objawem czysto fizjologicznym (u niemowląt do 3. miesiąca życia) lub oznaką wady wzroku u dziecka, którą należy leczyć. Dziecko może zezować, ponieważ:
 • jego zmysł wzroku jeszcze w pełni się nie ukształtował;
 • jego mięśnie oczu rozwijają się nierównomiernie (słabsze oczko może „uciekać”);
 • ma wadę wzroku;
 • ma uszkodzone nerwy w oku (problem neurologiczny, a nie okulistyczny).
Zez może towarzyszyć również innym poważnym chorobom. Jest objawem m.in. nowotworu oka.
Ponieważ przyczyny zezowania u dziecka mogą być bardzo różne, zawsze należy skonsultować się z okulistą, jeśli zauważymy, że dziecko ma tę przypadłość.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Rodzaje zeza u dzieci

Dziecko może zezować tylko jednym okiem lub obydwoma naraz albo raz jednym, a raz drugim (zez naprzemienny). Kierunki odchylenia gałek ocznych mogą być też różne. Wyróżniamy:
 • zez zbieżny – oczy uciekają do środka (w kierunku nosa);
 • zez rozbieżny – oczy uciekają na zewnątrz (w kierunku uszu);
 • zez skośny – jedno oko ucieka na górę, a drugie na dół;
 • zez ku górze – oczy uciekają do góry, pod górną powiekę;
 • zez ku dołowi – oczy uciekają do dołu, w kierunku dolnej powieki.

Jak leczyć zeza u dzieci?

Ponieważ powody zezowania mogą być różne, również leczenie w każdym przypadku dobierane jest indywidualnie. Jeśli zez pojawia się jako symptom innej choroby, wówczas należy zająć się jej leczeniem, a nie jedynie korektą zeza. Jeśli natomiast dziecku ucieka oko, ponieważ ma wadę wzroku, wówczas stosuje się:
 • szkła korekcyjne – odpowiednio dobrane okulary korekcyjne pozwalają na zminimalizowanie lub nawet wyeliminowanie zezowania.
 • ćwiczenia na zeza – w poradniach leczenia zeza oferowane są tzw. ćwiczenia ortoptyczne, czyli ćwiczenia mięśni oka. Dodatkowo można po prostu zasłaniać dziecku zdrowe oko i w ten sposób zmusić zezujące oko do treningu.
 • operację zeza – w szczególnych przypadkach, gdy mięśni w oczach nie da się wytrenować za pomocą okularów lub ćwiczeń, można usunąć zeza poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego.

Czy zez u niemowląt musi oznaczać wadę wzroku?

Noworodki dość często zezują. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszych miesiącach życia zmysł wzroku u dziecka nie jest jeszcze dobrze wykształcony. Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlęta mogą mieć tzw. zez fizjologiczny i nie powinno być to powodem do niepokoju. Jednak w późniejszym wieku ta dolegliwość powinna już ustąpić. Jeśli u starszego niemowlaka zauważysz, że ucieka mu oczko, powinnaś skonsultować to z okulistą. To ważne, by badać wzrok również u niemowlaków. Lekarze wciąż o tym alarmują, ale wciąż niewielu rodziców faktycznie bada wzrok u tak małych dzieci. A to błąd, im szybciej wykryje się i zdiagnozuje wadę wzroku, tym będzie ona łagodniejsza.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj