Zez u noworodka: czy uciekające oko u noworodka jest normalne?
fot. Adobe Stock

Zez u noworodka: czy uciekające oko u noworodka jest normalne?

Zez u noworodka często wywołuje przerażenie u rodziców. Okazuje się, że w większości przypadków ich obawy są nieuzasadnione, bo zez czy uciekające oko u malutkiego dziecka są bardzo częste. Trzeba jednak być ostrożnym.
Sylwia Arlak
Zez u noworodka: czy uciekające oko u noworodka jest normalne?
fot. Adobe Stock
Zez u noworodka to zazwyczaj objaw fizjologiczny. W większości przypadków obawy rodziców są więc mocno na wyrost. Warto jednak wiedzieć, jak długo niemowlę ma prawo zezować, a kiedy uciekające oko powinniśmy skonsultować z lekarzem. 

Czy zez u noworodka jest normalny?

Zez u noworodka jest całkowicie normalnym zjawiskiem (stąd nazwa zez fizjologiczny). W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecko nie widzi bowiem jeszcze dobrze. Noworodek zezuje, bo ma problem ze skupieniem wzroku na jednym przedmiocie. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są zbyt słabe mięśnie koordynujące ruchy gałek ocznych u noworodków (którym trudno jest utrzymać wzrok równoległy). Należy uzbroić się w cierpliwość – zez fizjologiczny może trwać nawet do kilku miesięcy po urodzeniu.

Zez u noworodka: zdjęcia


Zez u noworodka: przyczyny

Większość rodziców nie ma powodów do zmartwień, ale i tak trzeba być ostrożnym i uważnie obserwować swoje dziecko. Poza fizjologicznymi przyczynami zeza u noworodka istnieją też takie, które powinny wzbudzić nasz niepokój. Czasem zez u noworodka ujawnia się bowiem z powodu urazu lub stanu zapalnego, który opanował organizm dziecka. Inną przyczyną zeza u noworodków mogą być wady w budowie oczu, a także zaburzenia neurologiczne.

Warto też wiedzieć, że na zeza bardziej narażone są noworodki, które urodziły się przedwcześnie lub przeszły wyjątkowo trudny poród. Zez może być też wadą wrodzoną, dziecko może go odziedziczyć np. po rodzicach czy dziadkach. 

Zez u noworodka: do kiedy?

Zez rozbieżny u dziecka powinien zniknąć do 6. miesiąca życia (zazwyczaj jednak nie ma po nim śladu już po 3 miesiącach). Kiedy niemowlę skończy pół roku, może jeszcze zezować przez pewien czas (nawet przez kolejne pół roku), ale tylko wówczas, gdy obserwuje przedmioty, które są blisko jego twarzy. 

Jeśli twoje dziecko skończyło 6 miesięcy, a oko wciąż ucieka mu na boki, warto zgłosić się do lekarza. Specjalista sprawdzi, czy zezowanie u malucha wynika z naturalnych przyczyn, czy mamy do czynienia z wadą wzroku (inaczej zezem towarzyszącym). 
UWAGA: Nie zwlekaj z wizytą u okulisty, jeśli zezowaniu towarzyszą inne objawy (zwróć uwagę, czy niemowlę patrząc na coś, przekrzywia głowę albo mruży oczy; podobne objawy mogą świadczyć o zaburzeniach widzenia). Koniecznie udaj się też do lekarza, gdy zez u dziecka pojawia się nagle. To nigdy nie jest dobry sygnał. 

Uciekające oko u noworodka: jak leczyć?

Jeśli mamy do czynienia z zezem towarzyszącym, nie zaś z zezem fizjologicznym, najważniejsze jest ustalenie przyczyny uciekającego oka u noworodka. W najgorszym przypadku trzeba będzie wykonać zabieg chirurgiczny, który przywraca równowagę mięśniom gałek ocznych (zabieg można wykonać, kiedy dziecko skończy 2 lata, a najpóźniej w wieku 6 lat), w najlepszym – pomogą proste ćwiczenia (polegające m.in. na zasłanianiu zdrowego oka). W przypadku stwierdzenia zeza u niemowlaka okulista może też podjąć decyzję o dobraniu szkieł korekcyjnych dla dziecka. Tak, nawet maluchy, jeśli zachodzi taka potrzeba, mogą nosić okulary!

Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj leczenie korygujące wadę wzroku kończy się sukcesem. Proces widzenia kształtuje się bowiem do 6. roku życia. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy