zgaga w ciąży
fot. Fotolia

Zgaga w ciąży: co oznacza, przyczyny, objawy. Jak się pozbyć nadkwasoty w ciąży?

Zgaga w ciąży to nieprzyjemny problem, który dotyczy większości przyszłych mam. U niektórych kobiet zgaga pojawia się we wczesnej ciąży, a nasila się w 2. i 3. trymestrze. Można skutecznie walczyć z tą nieprzyjemną ciążową dolegliwością, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.
Małgorzata Wódz
zgaga w ciąży
fot. Fotolia
Zgaga to potoczna nazwa pieczenia w przełyku, które jest spowodowane cofaniem się kwaśnej treści z żołądka. Zgaga w ciąży może być spowodowana przez hormony, a dokładnie progesteron, którego poziom gwałtownie rośnie już od pierwszych tygodni ciąży. To pod jego wpływem rozluźnia się mięsień okrężny zamykający ujście przełyku do żołądka. Przez niedomkniętą przestrzeń kwaśna, częściowo strawiona treść wydostaje się, wywołując bolesne pieczenie.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zgaga to objaw ciąży. Otóż ta dolegliwość nie powinna być odbierana jako objaw zapłodnienia, ponieważ progesteron wzrasta także w drugiej połowie cyklu, co oznacza, że wtedy również możesz odczuwać nieprzyjemne pieczenie w gardle.

Spis treści: 
 1. Zgaga w ciąży: objawy
 2. Zgaga w ciąży: kiedy się pojawia, a kiedy mija?
 3. Domowe sposoby na zgagę w ciąży
 4. Zgaga w ciąży: jakie leki stosować?

Zgaga w ciąży: objawy

Zgaga to problem wielu ciężarnych. Do jej objawów należą:
 • pieczenie w gardle,
 • pieczenie za mostkiem,
 • gorzko-kwaśny posmak w ustach
 • ciągłe odbijanie.

Czasami oprócz zgagi mogą pojawić się również mdłości czy wymioty w ciąży.

Zgaga w ciąży: kiedy się pojawia, a kiedy mija?

Choć nadkwasota w ciąży to bardzo częsta dolegliwość, nie każda przyszła mama się z nią zmaga. Zgaga wywoływana jest nie tylko zmianami hormonalnymi w organizmie ciężarnej – znaczenie mają również warunki anatomiczne w jamie brzusznej. Jeśli zgaga pojawia się w pierwszych dniach ciąży, najprawdopodobniej będzie towarzyszyć kobiecie już do rozwiązania. Intensywniej da o sobie znać po 20. tygodniu ciąży.

Zgaga w 8. i 9. miesiącu ciąży może być szczególnie uciążliwa za sprawą powiększającej się macicy. Na tym etapie ma już ona spore rozmiary i zaczyna wpływać na położenie innych narządów w jamie brzusznej. Jelita przesuwają się w górę, a żołądek zmniejsza się, przez co jego zawartość jest wypychana w kierunku przełyku.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Silna zgaga w ciąży to często skutek złych nawyków, w tym nieprawidłowej diety. Zwracaj uwagę nie tylko na to, ile masz na talerzu, ale również na to, co się na nim znajduje. Zobacz, co warto jeść na zgagę w ciąży, a czego unikać, oraz jakie zmiany warto wprowadzić do swojego życia. Oto domowe sposoby na zgagę w ciąży:
 • nie pij kawy i mocnej herbaty;
 • jedz migdały – mają zasadowy odczyn, który pomaga neutralizować kwas żołądkowy w przewodzie pokarmowym;
 • pij mleko, naturalne maślanki, kefir (łagodzą palenie w przełyku);
 • pij siemię lniane (powleka śluzówkę żołądka, łagodząc dolegliwość);
 • pij herbatki ziołowe, np. rumianek w ciąży;
 • zadbaj o spokój podczas posiłku (pośpiech sprzyja zgadze);
 • popijaj posiłki wodą niegazowaną;
 • nie kładź się z pełnym żołądkiem (zgaga w ciąży w nocy może być szczególnie uciążliwa);
 • nie podejmuj wysiłku tuż po jedzeniu (nawet z treningu oddechowego);
 • gdy leżysz, pod głowę podkładaj dodatkową poduszkę. 

Po czym zgaga się pojawia? Są to tłuste i pikantne potrawy, a więc ich w szczególności powinnaś unikać. 
Ważne! Zasada, by jeść częściej, ale za to mniejsze porcje sprawdza się nie tylko w ciąży. Dla osoby, która spodziewa się dziecka, rada ta jest szczególnie cenna, ponieważ pozwala nie tylko uniknąć zgagi, ale również wzdęć i zaparć, które mocno mogą dawać się we znaki. Jeśli nie jadasz obfitych posiłków, przewód pokarmowy lepiej radzi sobie z trawieniem. 

Zgaga w ciąży: jakie leki stosować?

Gdy naturalne sposoby na zgagę nie wystarczą, czasem lekarz może rozważyć przepisanie leków na zgagę w ciąży, dzięki którym objawy osłabną lub ustąpią. Zdaniem dr Marzeny Jurczak Czaplickiej, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie u części pacjentek wystarczające są tzw. leki zobojętniające – tabletki do ssania lub płyny, natomiast w uciążliwej zgadze bardzo dużą skuteczność mają leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają produkcję soku żołądkowego. Stosuje się je raz na dobę w dawce 20 mg.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]
Jakie są sposoby na zgagę w ciąży? Zobacz nasz poradnikowy film, w którym podpowiadamy, jak sobie radzić, kiedy męczy cię zgaga, a przede wszystkim, co jeść, aby nie dokuczała. W ramach domowych sposobów na nadkwaśność w ciąży warto sięgnąć np. po awokado lub banana.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy