GRY
 
 

Jak leczyć zgagę w ciąży? Odpowiada ginekolog

Zgaga w ciąży pojawia się zwykle w okolicach 27. tygodnia ciąży. Nie jest groźna, ale bardzo nieprzyjemna. Jak z nią sobie poradzić?

Sylwia Niemczyk
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
mama, kobieta, ciąża, brzuszek, kuchnia, woda, szklanka, pić
fot. Panthermedia

Zgaga nie jest poważnym problemem, tylko raczej nieprzyjemną dolegliwością związaną z ciążą, z którą trzeba nauczyć sobie radzić. Pojawia się u większości kobiet w ciąży. Wywołana jest zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka wraz z kwasem solnym do dolnej części przełyku i podrażnieniem jego błony śluzowej, a to z kolei jest spowodowane z jednej strony uciskiem powiększającej się macicy na żołądek, a z drugiej zmniejszonym napięciem zwieracza dolnego przełyku (to wynik działania hormonów w ciąży).

Zgaga nie musi się pojawić

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zgagi, lepiej po posiłku nie kłaść się w pozycji poziomej. Warto też jeść często, ale niewiele. Jeśli zgaga dokucza również w nocy, proszę spać w pozycji półsiedzącej. Można przyjmować leki neutralizujące kwaśną treść żołądkową, które szybko przynoszą ulgę (Rennie, Maalox, Manti ), oczywiście po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem.

Zobacz także: Leki bezpieczne w ciąży
Redakcja poleca: Domowe sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]
Męczy Cię zgaga? Zobacz, co jeść i pić, żeby poczuć ulgę.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (4 oceny)

2.8
Doładuj
Przeładuj