Leki na zgagę w ciąży
fot. Adobe Stock

Leki na zgagę w ciąży – apteczne sposoby na zgagę

Leki na zgagę w ciąży muszą być skuteczne, ale i bezpieczne dla przyszłej mamy. Jak sobie poradzić z tym uciążliwym problemem? Po jakie leki na zgagę z apteki mogą sięgnąć ciężarne?
Sylwia Niemczyk
Leki na zgagę w ciąży
fot. Adobe Stock

Leki na zgagę w ciąży mogą być konieczne, jeśli zawiodą domowe sposoby na zgagę w ciąży. Choć zgaga w ciąży nie jest poważnym problemem, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Każda przyszła mama musi nauczyć sobie z nią radzić, bo pojawia się u większości ciężarnych.

Zgaga wywołana jest zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka wraz z kwasem solnym do dolnej części przełyku i podrażnieniem jego błony śluzowej. To z kolei jest spowodowane z jednej strony uciskiem powiększającej się macicy na żołądek, a z drugiej zmniejszonym napięciem zwieracza dolnego przełyku (to wynik działania hormonów w ciąży).

Spis treści:

  1. Leki na zgagę – czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
  2. Co na zgagę w ciąży? Skuteczne leki
  3. Co na zgagę w ciąży z apteki?

Leki na zgagę – czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Jeśli domowe sposoby na zgagę nie pomagają (np. soda na zgagę w ciąży), warto udać się do apteki po poradę farmaceuty. Nie działaj na własną rękę. Niewiedza czy nieuwaga mogą cię dużo kosztować. Kobiety w ciąży nie powinny bowiem stosować inhibitorów pompy protonowej i leków, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Substancje zawarte w takich preparatach przenikają przez łożysko do organizmu dziecka. 

Co na zgagę w ciąży? Skuteczne leki

Leki na zgagę w ciąży nie zawsze będą bezpieczne dla dziecka. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby każdy zakup leków konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Leki dobre dla kobiet w ciąży mają w swoim składzie substancje zobojętniające działanie kwasów żołądkowych (węglan wapnia i węglan magnezu). Do wielu preparatów dodawane są także alginiany, które działają osłonowo. Leki na zgagę w ciąży można znaleźć w aptece w formie tabletek do ssania i rozgryzania, a także w formie zawiesiny, mleczka i saszetek z żelem.

Pomocne w leczeniu zgagi są też ziołowe preparaty. Najlepiej stosować je zamiennie z lekami, których nie można stosować stale. Regulują trawienie, łagodzą podrażnienia i chronią przełyk. W aptece możesz kupić np. len w tabletkach oraz herbatkę z melisy i kopru włoskiego. 

Co na zgagę w ciąży z apteki?

Jakie wybrać leki na zgagę w ciąży z apteki? Pomocne są leki neutralizujące kwaśną treść żołądkową, które szybko przynoszą ulgę. Odpowiednie będą takie preparaty, jak Rennie, Maalox, Manti, oczywiście po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem. Niektóre kobiety chwalą sobie też leki homeopatyczne (takie jak Nux vomica czy Natrum muriaticum).

Zobacz także:
Redakcja poleca: Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]
Jakie są sposoby na zgagę w ciąży? Zobacz nasz poradnikowy film, w którym podpowiadamy, jak sobie radzić, kiedy męczy cię zgaga, a przede wszystkim, co jeść, aby nie dokuczała. W ramach domowych sposobów na nadkwaśność w ciąży warto sięgnąć np. po awokado lub banana.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy