zgrzytanie zębami
fot. Fotolia

Zgrzytanie zębami u dzieci – o czym świadczy? Sprawdź

Zgrzytanie zębami to dość częsta dolegliwość dzieci do 6. roku życia. Zobacz, czy świadczy o chorobie i kiedy jest się czego obawiać?
Aneta Grinberg
zgrzytanie zębami
fot. Fotolia
Zgrzytanie zębami u dzieci to to dość częsta dolegliwość występująca najczęściej nocą. Najczęściej powodem mogą być:
  • owsiki
Zgrzytanie zębami podczas snu u dziecka jest jednym z objawów owsicy. Na obecność owsików u malucha - oprócz charakterystycznego zgrzytania zębami - wykazują inne objawy: drapanie się w okolicy odbytu, bóle głowy i brzucha, brak apetytu i zwiększone łaknienie na słodycze,apatia i problem z koncentracją.
  • wada zgryzu
Zgrzytanie zębami u dzieci może oznaczać wady zgryzu wynikające z wyrastania zębów, najpierw mlecznych, potem stałych. Może również za to odpowiadać złe ułożenie szczęki. Problem powinien zdiagnozować stomatolog.
  • przeżywanie emocji i stres
Dla malucha powodem do niepokoju w nocy objawiającego się zgrzytaniem zębami mogą być nagromadzone w ciągu dnia emocje: np. nieporozumienia z rówieśnikami, czy rodzicami. Dziecko w ten sposób odreagowuje stres nagromadzony w ciągu dnia.

Żadnej z powyższych przyczyn zgrzytania zębami u dziecka nie należy bagatelizować a poszukać przyczyn obserwując dziecko po czym udać się do lekarza.

Polecamy:
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy