GRY
 
 

Zgrzytanie zębami u dzieci – o czym świadczy? Sprawdź

Zgrzytanie zębami to dość częsta dolegliwość dzieci do 6. roku życia. Zobacz, czy świadczy o chorobie i kiedy jest się czego obawiać?

zgrzytanie zębami
fot. Fotolia
Zgrzytanie zębami u dzieci to to dość częsta dolegliwość występująca najczęściej nocą. Najczęściej powodem mogą być:
  • owsiki
Zgrzytanie zębami podczas snu u dziecka jest jednym z objawów owsicy. Na obecność owsików u malucha - oprócz charakterystycznego zgrzytania zębami - wykazują inne objawy: drapanie się w okolicy odbytu, bóle głowy i brzucha, brak apetytu i zwiększone łaknienie na słodycze,apatia i problem z koncentracją.
  • wada zgryzu
Zgrzytanie zębami u dzieci może oznaczać wady zgryzu wynikające z wyrastania zębów, najpierw mlecznych, potem stałych. Może również za to odpowiadać złe ułożenie szczęki. Problem powinien zdiagnozować stomatolog.
  • przeżywanie emocji i stres
Dla malucha powodem do niepokoju w nocy objawiającego się zgrzytaniem zębami mogą być nagromadzone w ciągu dnia emocje: np. nieporozumienia z rówieśnikami, czy rodzicami. Dziecko w ten sposób odreagowuje stres nagromadzony w ciągu dnia.

Żadnej z powyższych przyczyn zgrzytania zębami u dziecka nie należy bagatelizować a poszukać przyczyn obserwując dziecko po czym udać się do lekarza.

Polecamy:
Redakcja poleca: Czego nie wiesz o owsikach? [WIDEO]
Owsica to bardzo częsta choroba u małych dzieci i niezwykle łatwo się nią zarazić. Musisz być na to przygotowana. Czy można zarazić się owsikami w piaskownicy lub od zwierząt domowych? Jakie objawy dają owsiki? Takie rzeczy warto wiedzieć.
Doładuj
Przeładuj