GRY
 
 

Zgrzytanie zębami u dziecka – czy to powód do obaw?

Zobacz, jakie mogą być przyczyny zgrzytania zębami u twojego dziecka

Zgrzytanie zębami to dość częsta dolegliwość u dzieci występująca najczęściej nocą.
Zgrzytanie zębami może być objawem choroby, ale również nie musi oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Choć dolegliwość nie jest uciążliwa, nie można jej bagatelizować, gdyż nieleczona może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.

Powody zgrzytania zębami u dzieci

Najczęściej powodem zgrzytania zębami mogą być:
  • owsica
Zgrzytanie zębami podczas snu u dziecka jest jednym z objawów owsicy. Na obecność owsików u malucha wskazują też inne objawy: drapanie się w okolicy odbytu, bóle głowy i brzucha, brak apetytu i zwiększone łaknienie na słodycze, apatia i problem z koncentracją.
  • wada zgryzu
Zgrzytanie zębami u dzieci może oznaczać wady zgryzu wynikające z wyrastania zębów, najpierw mlecznych, potem stałych. Może również za to odpowiadać złe ułożenie szczęki. Problem powinien zdiagnozować stomatolog.
  • przeżywanie emocji i stres
Dla malucha powodem do niepokoju w nocy objawiającego się zgrzytaniem zębami mogą być nagromadzone w ciągu dnia emocje: np. nieporozumienia z rówieśnikami, czy rodzicami. Dziecko w ten sposób odreagowuje stres nagromadzony w ciągu dnia.

Czytaj także: Czy wiesz, że przyczyną zgrzytania zębami u dziecka może być gra na smartfonie czy tablecie?

Zgrzytanie zębami u dzieci nie musi oznaczać choroby, ale nie należy go lekceważyć, gdyż może powodować przykre konsekwencje zdrowotne dla dziecka.

Zgrzytanie zębami powoduje:
  • znaczne osłabienie uzębienia
  • ścieranie szkliwa nazębnego
  • kruszenie się zębów
  • bóle stawów żuchwowych.
Warto więc udać się z dzieckiem do stomatologa i ortodonty, by specjalista podpowiedział, co robić, by zniwelować skutki zgrzytania zębami u dzieci.

Polecane:

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj