Zielony kolor wód płodowych
fot. AdobeStock

Czy dziecku coś grozi, jeśli wody płodowe są zielone?

Gdy jesteś w ciąży, nie zastanawiasz się nad kolorem wód płodowych. Szukasz informacji o tym, jak wygląda ich odejście. Ale ich kolor też ma znaczenie. Sprawdź, co cię czeka, jeśli jest zielony.
Małgorzata Wódz
Zielony kolor wód płodowych
fot. AdobeStock
Zielone wody płodowe (lub jeszcze inaczej zabarwione) mogą świadczyć o zagrożeniach dla dziecka. To stan, którego nie można ignorować. Wody płodowe (płyn owodniowy) powinny być przezroczyste i lekko opalizujące. I to jest ich normalny kolor. Pod koniec ciąży mogą stać się lekko zmętniałe.

Dlaczego wody płodowe są zielone? 

Zielony kolor wód płodowych może mieć różne przyczyny:
  • niedotlenienie dziecka – częściej dochodzi do niego u maluszków, które rodzą się po terminie. Zmiana koloru wód płodowych jest związana z wydaleniem smółki. Dziecko robi ją jeszcze przed narodzinami do płynu owodniowego. Za to zjawisko, poza niedotlenieniem, może odpowiadać stres wewnątrzmaciczny, który sprawia, że zwieracze płodu stają się rozluźnione. Nie jest to sytuacja normalna.
  • silna infekcja, którą przechodziła ciężarna – w takiej sytuacji zmiana zabarwienia wód płodowych nie zagraża zdrowiu i życiu nienarodzonego dziecka. 
  • ciąża przenoszona – ten stan również może wiązać się z oddaniem smółki dziecka do płynu owodniowego.
Redakcja poleca: Jak przebiega badanie KTG - film
Czego można dowiedzieć się z badania KTG w ciąży, kiedy i jak często się je wykonuje i czy KTG może być szkodliwe dla dziecka?

Jakie konsekwencje dla dziecka?

Wody płodowe (płyn owodniowy) chronią dziecko i sprawiają, że rozwija się ono w bezpiecznych warunkach. Pojawienie się zielonych wód płodowych wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań. Jeśli jesteś w ciąży i odeszły ci wody, które mają kolor zielony, jak najszybciej jedź do szpitala. Lekarz w pierwszej kolejności ustali, czy zdrowie i życie dziecka nie jest zagrożone. Sprawdzi również, czy zmiana zabarwienia płynu owodniowego jest wynikiem stresu wewnątrzmacicznego i jak długo dziecko może jeszcze pozostać w macicy. 
O tym pamiętaj: Odejście wód płodowych nie zawsze oznacza poród. Czasem płyn owodniowy może sączyć się już na wcześniejszym etapie ciąży. Jest to ważny sygnał, żeby zgłosić się do lekarza. Być może pęcherz płodowy jest rozszczelniony i dziecko nie posiada naturalnej bariery ochronnej.

Czy trzeba wywoływać poród lub zrobić cesarkę?

Ponieważ dziecko może źle znieść poród, przyspieszenie akcji porodowej nie zawsze jest dobrym pomysłem. Nieprawdą jest też, że pojawienie się zielonych wód płodowych wymaga natychmiastowego porodu poprzez cesarskie cięcie. Dziecko nie może przebywać zbyt długo w płynie owodniowym, który zmienił kolor. To zwiększa ryzyko infekcji. Ale o momencie, w którym powinno przyjść na świat, decyduje lekarz.

Jak zielone wody wpływają na zdrowie dziecka?

Zielone wody płodowe najczęściej pojawiają się dopiero w momencie porodu. Dziecko może cierpieć z tego powodu na upośledzenie funkcji oddechowej. Na szczęście do takich konsekwencji nie dochodzi w każdym przypadku. Dla pewności noworodek powinien być obserwowany przez specjalistę, czyli neonatologa.

Zobacz też: Monitor oddechu dla dziecka - jaki wybrać?

A jeśli dojdzie do zapalenia płuc?

Istnieje mylne przekonanie, że jeśli dziecko zachłyśnie się płynem owodniowym (dojdzie do zespołu aspiracji smółki), to jego rozwój będzie opóźniony. To mit, który powtarzają osoby nieposiadające dostatecznej wiedzy i doświadczenia. Dziecko musi przyjmować antybiotyk, ale tylko wtedy, gdy do płuc wdarła się infekcja. Ponieważ może ona przerodzić się w smółkowe zapalenie płuc, konieczne jest podawanie antybiotyku. Leczenie nie trwa długo. Po jej zakończeniu noworodek może zostać zabrany do domu. Wiele dzieci, u których podczas narodzin pojawiły się zielone wody płodowe, rozwija się bez problemu i nie obserwuje się u nich zaburzeń oddychania
 

Artykuł przygotowany we współpracy z oddziałem ginekologiczno-położniczym Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku www.gajdamed.plZobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy