zima, kobieta, ciąża, czapka, szalik

6 rad, jak przetrwać zimę, będąc w ciąży

Z dużym brzuchem łatwo się poślizgnąć na zasypanej śniegiem ulicy. Łatwo też o przeziębienie, gdy wokół wszyscy kichają. Warto zatem zamykać się w domu? Absolutnie nie! Należy tylko przestrzegać kilku zaleceń, aby podczas ciąży przetrwać zimę w dobrej kondycji.
zima, kobieta, ciąża, czapka, szalik

Chociaż ciąża to nie choroba, to dbać musisz o siebie szczególnie. Powiedzmy, jak o... malutkie dziecko – trening się przyda już teraz. O czym zimą powinnaś szczególnie pamiętać? Oto sprawy najważniejsze jak dbać o siebie w ciąży.
 

1. Zimą nie wychodź z domu bez śniadania

Pierwszy posiłek zapewnia energię, zapobiega zmęczeniu i senności, chroni przed przeziębieniem. Zgodnie z zasadami głoszonymi przez dietetyków śniadanie powinno dostarczyć organizmowi węglowodanów, białka i witamin. Najlepszym źródłem tych składników są produkty zbożowe wraz z mlekiem i jego przetworami. Stąd kariera owsianki na mleku! Miseczkę płatków albo muesli z mlekiem lub jogurtem uzupełnij kanapką z serem, chudą wędliną drobiową albo jajkiem ugotowanym na twardo. Wybieraj pełnoziarniste pieczywo: ciemne albo chrupkie  (ma więcej witamin i składników mineralnych niż białe bułki).

Zobacz też: Co jeść w ciąży?
 
Redakcja poleca: Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]
Czy wiesz, że - pomimo zdrowotnych walorów - zielonej herbaty lepiej nie spożywać w ciąży? Zobacz, co na ten temat mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.

2. Będąc w ciąży, ubieraj się stosownie do pogody

Wychłodzony organizm łatwiej łapie infekcje. Pamiętaj o rękawiczkach, ciepłym szaliku i czapce (aż 30 proc. ciepła ucieka przez głowę). Zamiast jednego grubego swetra lepiej włożyć dwa cienkie. Ubranie na cebulkę trzyma ciepło jak termos, a gdy będzie ci za gorąco, np. w pracy albo w sklepie, łatwo możesz zdjąć jedną warstwę. Dbaj o to, żeby się nie spocić. Rozgrzewanie i oziębianie organizmu sprzyja zakażeniom. Nie ubieraj się zbyt grubo „na wszelki wypadek". Przegrzanie – o czym zapominamy – częściej prowadzi do choroby niż oziębienie.

Zobacz też: Jak leczyć przeziębienie w ciąży
 

3. Starannie dobieraj zimowe buty

W zimie łatwo się poślizgnąć na mokrym lub oblodzonym chodniku czy na schodach. Żeby zmniejszyć ryzyko upadku, kupując obuwie, upewnij się, czy ma ono antypoślizgową podeszwę, z rowkami. Zwróć też uwagę, czy buty są wystarczająco ciepłe, lekkie oraz czy łatwo je włożyć i zdjąć. Powinny dobrze trzymać nogę w kostce, by zabezpieczać przed jej zwichnięciem na nierównej powierzchni. Buty na obcasie schowaj głęboko w szafie. Muszą poczekać do następnego roku.

Zobacz też: Piersi w ciąży - 8 pytań, które zadają przyszłe mamy

4. Gdy zmarzniesz na dworze, szybko się rozgrzej

Od razu po powrocie do domu na 10 minut zanurz nogi i ręce w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie. Włóż skarpety i rękawice z szorstkiej wełny. W ten sposób nie tylko się rozgrzejesz, ale i poprawisz krążenie. Wypij gorącą herbatę z sokiem z malin.

Zobacz też: Jak się leczyć w ciąży - leki dozwolone i zakazane
 

5. Spaceruj, wyjeżdżaj podczas ciąży

Oczywiście, jeśli tylko masz ochotę na zimowe wakacje. Nie namawiamy do wyjazdów tych, którzy nie mają na nie ochoty. Jeśli jednak miałabyś być nieszczęśliwa w mieście, zaplanuj podróż, biorąc pod uwagę to, że jesteś w ciąży. Jeśli możesz, zaplanuj taki wyjazd, który trwa trzy tygodnie. Przez pierwszych kilka dni organizm przystosowuje się do nowych warunków, dopiero po tym czasie zaczyna w pełni korzystać z dobroczynnego działania zmiany miejsca pobytu. Wycieczki i zwiedzanie nie powinny ci zaszkodzić, pod warunkiem że nie będą zbyt forsowne. Gdy jesteś w ruchu, twój organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie, stymuluje odporność, dodaje energii. Z tego względu warto ćwiczyć w ciąży: chodzić na basen, na zajęcia dla przyszłych mam w klubie fitness, ćwiczyć jogę czy tańczyć. Na zimowy urlop możesz lecieć samolotem. Większość linii lotniczych zabiera na pokład kobiety, których ciąża nie osiągnęła 34 tygodni. Decyzja o locie powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem. Warto też dopytać przewoźnika o szczegóły, np. dokumenty, jakie powinnaś zabrać (zaświadczenie lekarskie itp.).Zobacz też: W ciąży na narty?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy