zima
fot. Fotolia

Atak zimy: nadchodzą siarczyste mrozy! Spacery z maluszkami pod znakiem zapytania

No i w końcu nadeszła: ostra, z siarczystymi mrozami i zamieciami. Ten tydzień nie będzie lekki. Nocą temperatura spadnie do -18 °C. W takie dni spacery z małymi dziećmi są odradzane przez lekarzy. Zwłaszcza, że ostrzeżenia mówią o tym, że atak zimy ma być tak silny, że aż powodować zniszczenia, a nawet zagrażać życiu.
Agnieszka Majchrzak
zima
fot. Fotolia
IMGW wydał ostrzeżenia dla mieszkańców zachodniej, południowej oraz północno-wschodniej Polski. W najbliższych dniach wystąpią tam mrozy, zamiecie i silne wiatry. Taka pogoda ma potrwać do środy.

Najgorzej na południu

Szczególnie muszą uważać mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia. Już dzisiaj, w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura powietrza spadnie tam nawet do -18 °C. Mieszkańcy południowej Polski będą musieli uważać również na porywisty wiatr, który będzie wiał z prędkością od 35 km/h do 45 km/h,, a w porywach osiągnie nawet 80 km/h.

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnymi wiatrami również dla województwa śląskiego, donośląskiego, opolskiego i lubuskiego. W zachodniopomorskim wystąpią także zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek zagrożone porywistym wiatrem będą także województwa śląskie i świętokrzyskie. W środę na marznące opady powinni uważać natomiast mieszkańcy województwa pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Niestety IMGW informuje, że jego ostrzeżenia dotyczą zagrożeń pierwszego stopnia, a to oznacza, że zjawiska meteorologiczne "mogą powodować szkody materialne i zagrożenie dla życia". Instytut zaleca ostrożność oraz "śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Redakcja poleca: Jak dokarmiać ptaki zimą?
Zimą ptaki, te które nie odleciały do ciepłych krajów, głodują. Trawniki pokrywa śnieg, ziemia jest zmarznięta. Trudno im zdobyć pokarm. Zobacz, jak możesz pomóc ptakom przetrwać zimę.

Graniczne -10 stopni Celcjusza

W taką pogodę, trzeba szczególnie uważać, jak zabezpieczamy przed mrozem nasze dzieci.
Gdy mamy już starszego niemowlaka, a temperatura powietrza spada poniżej –10°C, należy zrezygnować ze spaceru. Gdy dochodzi wiatr i wilgoć, taką granicą jest temperatura poniżej –5°C. Natomiast dla starszych niemowląt i dzieci nie istnieje ścisła granica temperatur. Już z 6-miesięcznym niemowlęciem można wychodzić na spacery niemal przy każdej pogodzie, nawet jeśli pada deszcz lub śnieg.

Najważniejsze to zabezpieczyć ciałko i skórę dziecka przed niską temperaturą i wiatrem. Niemowlęta przez pierwsze miesiące życia uczą się utrzymywać stałą temperaturę ciała. I jeszcze długo później marzną i przegrzewają się bardziej niż np. przedszkolaki. Maluszek już siedzący w wózku powinien być ubrany o jedną warstwę więcej niż jego rodzic. Najlepiej ubrać go na cebulkę, aby w razie potrzeby bez trudu zdjąć jedną warstwę. Dziecko śpiące w wózku trzeba dodatkowo przykryć kocem.

Najcieplej dzidziusiowi będzie, jak założymy body z długim rękawem i rajstopki. Na to wełniany, ciepły sweterek albo bluzę z polaru oraz spodenki, najlepiej dresowe.

Następnie nakładamy kombinezon. Powinien być ocieplany np. watoliną i dodatkowo wyłożony polarem. Jeśli kombinezon ma kaptur, na główkę można założyć dziecku cieńszą czapeczkę, jeżeli nie, musi to być ciepła czapka wełniana lub polarowa. Obowiązkowo zakładamy także rękawiczki z wełny lub polaru.

Aby ocenić, czy maluszkowi jest ciepło, niezawodnym sposobem jest dotknięcie jego karczku. Jeśli skóra jest sucha i ciepła, możemy sobie jeszcze spacerować, jeśli zimna – dziecko marznie i trzeba je dodatkowo ubrać albo wrócić do domu. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco - w takiej sytuacji także trzeba jak najszybciej wrócić do domu.

Wychodząc na mróz z niemowlakiem, trzeba też pamiętać o kremie. Najlepiej po prostu posmarować buzię dziecka specjalnym kremem ochronnym, przeznaczonym do stosowania w mroźne, wietrzne dni.

Źródło: wp

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy