kulig
fot. AdobeStock

Szczyrk: samochód wjechał w kulig. Dziecko trafiło do szpitala

Dzieci uwielbiają kuligi! Zanim jednak wsiądziecie do sań, zobacz co zrobić, aby nie doszło do tragedii, jak ta w Szczyrku.
Agnieszka Majchrzak
kulig
fot. AdobeStock
Kulig to jedna z najpiękniejszych zimowych atrakcji. Pamiętajmy jednak, że dzieci jadą w saniach właściwie w żaden sposób niechronione. Dlatego warto starannie przygotować się do śnieżnego zaprzęgu.

Samochód wpadł w poślizg i zderzył się z kuligiem 

Do wypadku doszło w piątkowe popołudnie. Leśną drogą jechał kulig złożony z sani ciągniętych przez konia. Do ich tyłu przyczepione były sanki, na których jechał 8-letni chłopiec. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w momencie, kiedy z na przeciwka nadjechał samochód osobowy. Jechał za szybko i kiedy zbliżając się do kuligu kierowca auta zaczął hamować, samochód wpadł w poślizg.

Pojazd uderzył w konia, a następnie w sanie. W wyniku zderzenia sanie cofnęły się i uderzyły chłopca. Dziecko zawieziono do szpitala. Na szczęście ośmiolatek nie doznał obrażeń ciała zagrażających życiu lub zdrowiu. Ze względu na urazy konia na miejsce wezwano weterynarza.

"Woźnica i kierowca byli trzeźwi, a sanie prawidłowo oznakowane - powiedział mł. asp. Maciej Kasolik z wydziału ruchu drogowego KMP w Bielsku-Białej. Z policyjnych ustaleń wynika, że kierowca osobówki leśnym duktem omijał "korek" pojazdów.

Zima w pełni, trwają ferie,  jest lekki mróz, a w parkach i lasach całkiem sporo śniegu zachęca do aktywnego odpoczynku. Warto pamiętać o kilka zasadach bezpieczeństwa, aby nie dochodziło do tak niebezpiecznej sytuacji, jak ta ze Szczyrku.
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Jak zorganizować bezpieczny kulig? 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że organizowanie kuligów ciągniętych przez samochody jest zabronione. Jest to naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym, traktowane jako wykroczenie, za które grozi grzywna do 500 zł oraz mandat z 5 punktami karnymi.

Kuligi mogą się odbywać z udziałem odpowiednio do tego przygotowanych koni i z dala od dróg publicznych. A to oznacza, że:
  • trzeba wybrać odpowiednią trasę, ustronną leśną drogę,
  • w saniach powinni być na tyle miejsca, aby każdy uczestnik kuligu mógł wygodnie siedzieć i w razie ostrych zakrętów nie wypadł z sań,
  • kierujący zaprzęgiem powinien zachować odpowiednią prędkość i ostrożność,
  • sanie powinny być ciągnięte przez spokojnego, niepłochliwego konia,
  • kulig nie może się składać z więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych.
     
Pamiętajmy też, że oprócz bezpieczeństwa przejazdu bardzo ważną sprawą jest odpowiednie ubranie dziecka, tak aby nie zmarzło. I tu niezbędne są: ciepła kurtka, spodnie, najlepiej narciarskie, szalik, rękawiczki, kozaki. Podczas jazdy, na wiatr i mróz szczególnie narażona jest główka malucha, warto więc nałożyć czapkę, szczelnie zakrywającą uszka, a buźkę posmarować tłustym, ochronnym kremem.

Przejażdżka kuligiem z końmi zaprzęgniętymi do sań to wspaniałe przeżycie dla małego dziecka, a także niejednego dorosłego. Zima nie odpuszcza, warto pomyśleć o zorganizowaniu niezapomnianej frajdy dla dzieci. Miłej zabawy!

Źródło: Bielsko.biala.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy