pierwszy spacer z noworodkiem
fot. Piotr Ratajski

Pani doktor, czy mogę...? Pediatra o zimie z niemowlęciem

Zimą wyjście na spacer z niemowlęciem nie jest tak proste jak latem – kiedy będzie za zimno, lepiej nawet zostać z nim w domu. O co pytają rodzice? Co na to pediatra?
Beata Turska
pierwszy spacer z noworodkiem
fot. Piotr Ratajski
Wychodzić zimą na spacery z niemowlęciem czy może lepiej zostać z nim w domu? Werandować czy dać sobie z tym spokój i wyjść na dwór "z marszu"? Smarować dziecku buzię kremem, gdy nie ma mrozu? Wychodzić, gdy ma katar albo kaszle?  O odpowiedzi na pytania, jakie w związku ze spacerami w chłodne dni najczęściej zadają rodzice, poprosiliśmy dr n. med. Małgorzatę Czyżewską, pediatrę-neonatologa.

Pani doktor, czy mogę...

... darować sobie zimowe spacery z dzieckiem?
Nie. Nawet dzieci, które przyszły na świat zimą, nie powinny tkwić w domu aż do wiosny, bo trzymanie pod kloszem wcale nie wyjdzie im na zdrowie. Dzięki spacerom organizm hartuje się i przyzwyczaja do niższych temperatur. Jeśli dziecko jest zdrowe i urodziło się w terminie, możesz z nim wyjść po raz pierwszy, gdy ma 3-4 tygodnie – po werandowaniu.

Polecamy także: 5 korzyści z zimowych spacerów z dzieckiem

...zrezygnować z werandowania?
Wiosną czy latem werandowanie (czyli przyzwyczajanie dziecka do niższej temperatury jeszcze w domu) nie jest konieczne, jednak jesienią i zimą lepiej nie wychodzić na spacer „z marszu”. U niemowląt mechanizmy termoregulacji nie są jeszcze w pełni wykształcone, co oznacza, że łatwo się wychładzają i równie łatwo przegrzewają. Do niższych temperatur lepiej przyzwyczajać je stopniowo.
  • Zacznij od przynoszenia opatulonego w rożek malca do wywietrzonego pokoju – dzięki temu sprawdzisz, jak reaguje na niższą niż zwykle temperaturę.
  • Jeśli nie marznie, możesz przystąpić do drugiego etapu, czyli do werandowania. Ubierz dziecko tak jak na spacer i ułóż je w wózku w pobliżu otwartego okna. Zacznij od kilku minut, następnego dnia otwórz okno na kwadrans itd. Jeżeli masz taką możliwość, po kilku dniach werandowania możesz wystawić wózek na balkon. Obserwuj maluszka. Jeśli nie marznie, możesz z nim wyjść na dwór.
Przeczytaj także: Noworodek i niemowlę szybko marznie i łatwo się przegrzewa. Co robić?

...wyjść na pierwszy spacer, gdy jest brzydko?
Na pierwszy spacer lepiej wyjść w ładny, bezwietrzny dzień, koło południa, gdy jest najcieplej i najjaśniej.

...zrezygnować z kremu ochronnego do smarowania buzi?
Nie. Cienką i delikatną skórę niemowlęcia trzeba zabezpieczać nie tylko przed mrozem, ale także przed „zwykłym” chłodem, podmuchami wiatru i wilgocią. Smaruj buzię dziecka kwadrans przed wyjściem, żeby kosmetyk mógł się wchłonąć.

Zobacz także w co ubrać niemowlę na zimowy spacer

...robić drobne zakupy podczas spaceru?
Lepiej nie. Oczywiście kupienie w kiosku gazety to nie problem, ale chodzenie z malcem od sklepu do sklepu nie ma sensu, bo gwałtowne zmiany plus masa wirusów roznoszonych przez kaszlących ludzi, to zbyt duże wyzwanie dla młodziutkiego organizmu. Jeśli już koniecznie musisz wejść do sklepu, rozepnij dziecku kombinezon, zdejmij czapkę itd.

...wychodzić z dzieckiem, gdy jest bardzo zimno?
Zdania na ten temat są podzielone. Jedni pediatrzy uważają, że lepiej zostać w domu, gdy temperatura spada poniżej zera, inni, że dopiero wówczas, gdy jest 5 czy nawet 10 stopni poniżej zera. Najlepiej po prostu wyjrzeć przez okno i zachować zdrowy rozsądek. Jeśli jest ładnie, nie ma wiatru i świeci słońce, mrozu nie odczuwa się tak bardzo jak wówczas, gdy pada lodowaty deszcz i wieje wiatr.

...wyjmować dziecko z gondoli podczas spaceru?
Nie, chyba że jest to absolutnie konieczne. Nagłe skoki temperatur (bo przecież w gondoli jest cieplej) mogą spowodować przeziębienie.

...wyjść na spacer z lekko przeziębionym niemowlęciem?
W pierwszym półroczu lepiej nie wychodzić z przeziębionym niemowlęciem, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej zera. Przeziębione dziecko często oddycha przez usta (ma zatkany nos), przez co jego gardło się wychładza, a choroba nasila.
Ze starszym niemowlęciem można wyjść, jeśli jest sucho, słonecznie i w miarę ciepło (powyżej zera). Spacer powinien być krótki (do pół godziny). Nie wolno jednak wychodzić na spacer z dzieckiem, które ma podwyższoną temperaturą (rozszerzone naczynia krwionośne powodują, że organizm szybko się wychładza, co może nasilić chorobę).

...zrobić gorącą kąpiel dziecku, które bardzo zmarzło?
Nie, bo zwężone na mrozie naczynia krwionośne rozszerzą się w gorącej wodzie zbyt gwałtownie. Dziecko trzeba ogrzewać stopniowo: dać mu coś ciepłego (ale nie gorącego!) do picia, przebrać w ciepłe rzeczy. Najlepiej razem z nim położyć się pod kocem i ogrzać go własnym ciałem. Można też delikatnie pomasować mu dłonie i stopy.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest zimno?
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy