zioła w ciąży
fot. Adobe Stock

Zioła w ciąży – które są bezpieczne, a które zakazane [LISTA]

Zioła w ciąży mogą być skutecznym sposobem na wiele dolegliwości oraz infekcji. Nie wszystkie zioła są jednak dozwolone w ciąży. Niektóre mogą stanowić zagrożenie dla płodu i przebiegu ciąży. Do bezpiecznych zalicza się m.in. rumianek i pokrzywę, zakazane to np. szałwia i kozieradka.
Ewa Janczak-Cwil
zioła w ciąży
fot. Adobe Stock
Zioła w ciąży spożywane są najczęściej w postaci naparów. Niektóre są jednak zakazane w czasie ciąży. Dlatego, zanim sięgniesz po ziołowy suplement lub herbatę, skonsultuj się z lekarzem: on poinformuje cię, które zioła są dozwolone w ciąży, a których powinnaś unikać. 

Spis treści:

Zioła zakazane w ciąży

Poniżej lista ziół zakazanych w ciąży wraz z informacjami o niepożądanym działaniu, jakie mogą wywoływać. Oczywiście chodzi o doustne przyjmowanie preparatów ziołowych zawierających wyciągi z tych roślin, a nie np. o kosmetyki.
 • aloes – działanie genotoksyczne (uszkadzające DNA, czyli materiał genetyczny); niewskazany szczególnie w I trymestrze ciąży,
 • anyż (olejek) – może zaburzać poziom estrogenów i zmniejszać płodność (wykazane na zwierzętach),
 • boldo (liście) – działanie uszkadzające płód i poronne (szkodliwy w bardzo dużych dawkach, badanie na zwierzętach),
 • ginkgo biloba (liście) – przed zastosowaniem konieczne jest oszacowanie, czy korzyści są większe niż ryzyko,
 • jałowiec pospolity – działanie poronne (badania na zwierzętach),
 • koper/fenkuł włoski (olejek) – może zaburzać poziom estrogenów i zmniejszać płodność (wykazane na zwierzętach),
 • kozieradka pospolita – podejrzewana o działanie uszkadzające płód,
 • kruszyna (kora) – prawdopodobne działanie uszkadzające DNA, niewskazana szczególnie w I trymestrze ciąży,
 • krzyżownica – działa drażniąco,
 • lukrecja – prawdopodobne podnosi ciśnienie krwi i powoduje obrzęki,
 • mącznica lekarska (liście) – może przyspieszać poród,
 • pluskwica – może zaburzać poziom estrogenów,
 • rzewień (korzeń) – prawdopodobne działanie uszkadzające DNA, niewskazany szczególnie w I trymestrze ciąży.
 • senes (liście) – prawdopodobne działanie uszkadzające DNA, niewskazany szczególnie w I trymestrze ciąży.
 • szałwia lekarska – prawdopodobne działa toksyczne.
 • ziele piołunu – może działać poronnie.
Uwaga na zieloną herbatę! Picie dużej ilości zielonej herbaty w ciąży (lub herbaty oolong) może zmniejszać ilość kwasu foliowego we krwi kobiety. Niedobory kwasu foliowego mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, zwłaszcza w I trymestrze ciąży.
Redakcja poleca: Darmowe, bo domowe sposoby na kurzajki, brodawki - film
Zamiast wydawać pieniądze na drogie leki, idź na spacer i znajdź rośliny pokazane na filmie. Poznaj leczniczą moc popularnych roślin, które znajdziesz wokół domu.

Jakie zioła można pić w ciąży

Podajemy listę ziół, które nie tylko można pić w ciąży, ale i przyjmować w postaci preparatów farmaceutycznych. Oczywiście należy pamiętać o rozsądnych dawkach, a najlepiej o tym, by przyjmować je po konsultacji z lekarzem.

Zioła na zaparcia w ciąży

Zalanie gorącą wodą siemienia lnianego powoduje powstanie śluzu, który łagodzi zaparcia i im zapobiega. Warto też sięgnąć po napar z kopru (po konsultacji z lekarzem!), który wspomaga ruchy jelit, ułatwiając przesuwanie się treści pokarmowej w dół przewodu pokarmowego i jej wydalanie.

Zioła moczopędne w ciąży

Najbezpieczniejszy jest napar z pokrzywy, który działa moczopędnie i przeciwbiegunkowo. Dodatkowo stymuluje produkcję czerwonych krwinek, zmniejszając ryzyko anemii w ciąży.

Zioła na trawienie w ciąży

Bezpieczna jest melisa w postaci naparu. Usprawnia procesy trawienia. Z kolei prawoślaz chroni błonę śluzową przełyku, która narażona jest na uszkodzenie podczas cofania się treści żołądkowej do przełyku (refluks, zgaga). Przy podejrzeniu lekkiego zatrucia pokarmowego lub bólach brzucha można zastosować rumianek, który działa bakteriobójczo i rozkurczowo. Napar z kopru (tylko po konsultacji z lekarzem!) usprawnia perystaltykę jelit, działa wiatropędnie, a napar z mięty pieprzowej stymuluje produkcję żółci i soku żołądkowego oraz działa wiatropędnie i wspomagająco na perystaltykę jelit.

Zioła na wzdęcia w ciąży

Polecamy napar z mięty pieprzowej, który pomaga zlikwidować wzdęcia i wspomaga pracę jelit. Skutecznie zadziałają także napary z kopru (wyłącznie po konsultacji z lekarzem!), kminku i rumianku.

Zioła na przeziębienie w ciąży

W przypadku przeziębienia najlepszy jest imbir – można go zetrzeć albo przecisnąć przez praskę i dodać do herbaty lub bezalkoholowego grogu na przeziębienie. Działa bakteriobójczo, rozgrzewająco i pomaga przy suchym kaszlu. Inne zioła: lawenda, szałwia, rumianek warto zastosować do inhalacji na katar i kaszel.

Sprawdź także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy