chore dziecko, przeziębienie, gorączka, osłabienie, dziewczynka
fot. © BeTa-Artworks - Fotolia.com

Dziecko źle się czuje - jaka to choroba?

Twoje dziecko jest marudne lub ospałe? Ma katar, kaszel, gorączkę? Zastanawiasz się, jaka to może być choroba. Sprawdź, jakie objawy są charakterystyczne dla danej choroby.
chore dziecko, przeziębienie, gorączka, osłabienie, dziewczynka
fot. © BeTa-Artworks - Fotolia.com

Przeziębienie

Objawy to katar, osłabienie lub lekko podwyższona temperatura. Często dochodzi też suchy kaszel. Choroba rozwija się stopniowo. Gdy przeziębienie się nasila, rośnie temperatura, mocniej boli gardło, a spływająca wydzielina podrażnia je nasilając kaszel

Polecamy: Przeziębienie u niemowlaka? Nie dopuść do komplikacji!
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Grypa

Objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, stawów, głowy, ogólne osłabienie, suchy kaszel. Objawy te pojawiają się nagle i są gwałtowne. Dziecko jest wyczerpane – choroba dosłownie zwala go z nóg. W odróżnieniu od przeziębienia katar i ból gardła w ogóle mogą się nie pojawić.

Warto wiedzieć: Grypa: jak szybko pomóc dziecku

Zapalenie ucha środkowego

Gdy dziecko trzyma się za ucho, próbuje pocierać nim o poduszkę albo nie pozwala się do niego dotknąć, prawdopodobnie ma zapalenie ucha środkowego. Zwykle przy tej chorobie dziecko nie chce ssać piersi, a ból ucha i głowy nasila się w nocy. Zapalenie ucha zwykle poprzedza infekcja z katarem. Chorobie tej mogą towarzyszyć wymioty, biegunka. 

Przeczytaj więcej: Boli ucho? To może być zapalenie ucha!

Zapalenie oskrzeli

Charakterystyczne objawy tej choroby to gorączka i kaszel, najpierw suchy i uporczywy, a po kilku dniach mokry, z wydzieliną. Może pojawić się również: świszczący oddech lub trudności w oddychaniu (szczególnie u alergików).

Dowiedz się więcej: Czy to zapalenie oskrzeli czy alergia?

Zapalenie płuc

Objawy zapalenia płuc początkowo przypominają lekką infekcję. Gdy temperatura rośnie, zaczyna się kaszel. Dziecko oddycha szybko, z trudem. Źle się czuje, nie chce jeść.

Polecamy: Zapalenie płuc a ciąża

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani najczęściej zaczyna się nagle, w nocy. Maluch ma krótki oddech, chrypkę i szczekający kaszel. Trudno mu oddychać. Podgłośniowe  zapalenie krtani, przebiegające z obrzękiem, może zagrażać życiu, więc wezwij karetkę i otwórz okno, by dziecko pooddychało zimnym powietrzem. 

Warto zobaczyć: Zapalenie krtani - Nie lekceważ tego!
 
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy