GRY
 
 

Miałam zły sen

Jak pomóc dziecku, które męczą nocne koszmary? Radzi psycholog.

Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
miałam, zły, sen, dziecko
Trzyipółletnia Kasia od pewnego czasu budzi się w nocy z krzykiem. Nie jesteśmy w stanie jej uspokoić. Coraz częściej mówi: „Straszne rzeczy mi się śniły”. Niepokoi mnie to. Co zrobić, aby nie budziła się w nocy przerażona? Oliwia

Jeśli to możliwe, trzeba przede wszystkim ograniczyć liczbę trudnych i budzących lęk sytuacji w ciągu dnia. Mała nie powinna być straszona: „Jak nie będziesz jadła, to…”, „Jak tam pójdziesz, to wyskoczy wilk/Baba-Jaga/potwór”.

A kiedy przerażona obudzi się w nocy, proszę spokojnie, nie denerwując się, przytulić dziecko, umyć mu buźkę i poczekać, aż znowu zaśnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również uszycie maluchowi tzw. pożeracza złych snów. To taka przytulanka, z którą córka będzie mogła spać. Zazwyczaj pomaga na nocne strachy. A gdy Kasia podrośnie, łatwiej będzie radzić sobie ze złymi snami. Pewnie też będzie ich coraz mniej.
Redakcja poleca: 5 rad na dziecięce koszmary - film
Twoje dziecko budzi się w nocy z płaczem i krzykiem? To może być sprawka nocnych koszmarów. Poznaj praktyczne sposoby na ich odstraszanie.
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny

Pracuje w poradni Uniwersytet dla Rodziców oraz w Gabinecie Psychologicznym Filtrowa w Warszawie.

Ocena (2 oceny)

3.5
Doładuj
Przeładuj