Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek złocienia, uczulenie na złocień, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Złocień

W Polsce rośnie wiele gatunków złocieni. Najpopularniejszym jest margaretka (margarytka), czyli złocień właściwy, który czasem bywa mylony z rumiankiem. Rośnie na łąkach, na skraju lasów i w ogrodach. Kwitnie od maja do lipca. Pyłek złocienia jest bardzo lekki, z łatwością unosi się w powietrzu, stanowiąc duże zagrożenie dla uczulonych osób. Może dawać objawy uczuleniowe zarówno ze strony dróg oddechowych, oczu, skóry (np. w postaci pokrzywki, obrzęku) lub układu pokarmowego (nudności, biegunka). Kwiaty złocienia dają odczyny krzyżowe z pyłkiem bylicy, możliwe jest również alergia krzyżowa na słonecznik.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy