Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek złocienia, uczulenie na złocień, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Złocień

W Polsce rośnie wiele gatunków złocieni. Najpopularniejszym jest margaretka (margarytka), czyli złocień właściwy, który czasem bywa mylony z rumiankiem. Rośnie na łąkach, na skraju lasów i w ogrodach. Kwitnie od maja do lipca. Pyłek złocienia jest bardzo lekki, z łatwością unosi się w powietrzu, stanowiąc duże zagrożenie dla uczulonych osób. Może dawać objawy uczuleniowe zarówno ze strony dróg oddechowych, oczu, skóry (np. w postaci pokrzywki, obrzęku) lub układu pokarmowego (nudności, biegunka). Kwiaty złocienia dają odczyny krzyżowe z pyłkiem bylicy, możliwe jest również alergia krzyżowa na słonecznik.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.