dziecko, humor, smutek, mina

5 sprawdzonych sposobów na humory dziecka

Ty wiesz, że gorsze dni są po to, by docenić te lepsze. Ale 2-, 3-latek jest zbyt impulsywny i nie rozumie swoich emocji. Zobacz, jak pomóc mu szybko odzyskać humor. Ciebie też to rozweseli!
dziecko, humor, smutek, mina
Dziecko złości się, gdy kolega zabiera mu ulubioną zabawkę, smuci się, kiedy znikasz za drzwiami przedszkola, denerwuje się wizytą u lekarza... Nie nauczyło się jeszcze, jak może radzić sobie ze stresem i napięciem. Ale od czego ma ciebie!
Wypróbuj nasze pomysły i pokaż dziecku, że relaksowanie się nie tylko jest przyjemne, ale i skutecznie poprawia humor.

1. Ruch na dobry humor

• w każdym wieku
• potrzebne: dobre chęci
Wybierzcie się na plac zabaw, najlepiej duży i dostosowany do wieku twojego dziecka. Pobawcie się np. w „Kto pierwszy do…”. Intensywny wysiłek fizyczny pozwala odpocząć umysłowi, więc dziecko szybko zapomni wcześniejsze napięcia. Tobie też potrzebne są takie chwile beztroski. Może na spacer weźmiesz dla siebie rolki, sprawdzą się, nawet gdy wracając z placu zabaw, prowadzisz wózek.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

2. Muzyczny relaks na dobry humor

• powyżej roku
• potrzebne: płyta z muzyką relaksacyjną (odgłosy morza, ptaków lub delfinów).
Włącz muzykę i zaproś dziecko do tańca. Zacznijcie od kołysania się w rytm melodii i odgłosów przyrody – zachęć dziecko, aby naśladowało twoje ruchy. Potem oboje zamieńcie się np. w drzewa, które kiwają się na wietrze, lub rybki beztrosko pływające w morzu. Możecie na zmianę wymyślać, co będziecie naśladować. Pół godziny takiego muzycznego seansu z pewnością zrelaksuje was oboje.

3. Twórczy odpoczynek na dobry humor

• od 3 lat
• potrzebne: glina modelarska lub masa solna (200 g mąki, 200 g soli, 100 g mąki ziemniaczanej, 150 cm3 wody), patyczki, kamyczki, ziarna
Lepienie to nie tylko relaksująca forma spędzania czasu. Ćwiczy też rączki i przygotowuje je do nauki pisania. Przykryj stół ceratą (folią) i naszykuj wszystkie przybory. Wspólnie wymyślcie, co będziecie lepić. Kiedy skończycie, wysusz wasze dzieła: z masy solnej w piekarniku (przez około 20 minut), glina modelarska zwykle schnie sama. Następnego dnia możecie pomalować je farbkami plakatowymi.

4. Poduchowe dociskanie na dobry humor

• od 2 lat
• potrzebne: koc oraz duża, niezbyt miękka poduszka
Dwie godziny po posiłku poproś dziecko, by położyło się na kocu na podłodze. Weź poduszkę i z wyczuciem dociskaj ją całą powierzchnią do jego: klatki piersiowej, rączek, nóżek, plecków – każdą część ciała przez kilka sekund (licz do pięciu), najwyżej trzy razy (kilka minut na całe ciało). Ucisk ma być dość mocny, ale przyjemny. Dociśnięte mięśnie rozluźniają się i napięcie automatycznie odchodzi.

Zobacz: Film z ćwiczeniem relaksacyjnym

5. Odprężający masaż na dobry humor

• powyżej roku
• potrzebne: koc, szczotki z różnym włosiem, specjalne wałki do masażu, oliwka
Rób masaż po wieczornej kąpieli, bo rozluźnione dziecko może zasnąć. Zgaś górne światło, zapal lampkę, ewentualnie ogrzej pokój, rozłóż koc na podłodze. Rozbierz dziecko, połóż na brzuszku. Zacznij od delikatnego szczotkowania plecków: z góry na dół, potem rączki i nóżki. Zmieniaj szczotki, możesz użyć wałków do masażu. Gdy dziecko się rozluźni, weź w dłonie trochę oliwki i wymasuj całe jego ciało, opowiadając bajkę.

Dyskutuj na forum: Czy wasze dzieci często się złoszczą z jakichś powodów?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy