GRY
 
 

Wpływ kolegów na dziecko

Co robić, gdy kolega dziecka ma na nie zły wpływ lub zachowuje się w sposób, którego nie akceptujemy? Czy można próbować zmienić cudze dziecko? A może zostawić sprawy takimi, jakie są?

dzieci, przedszkolaki, dziewczynka, chłopiec
Dzięki rówieśnikom mały człowiek uczy się życia: dzielenia się, stawiania na swoim, sztuki kompromisu i tysiąca innych bardzo ważnych rzeczy. Ma z kim robić kawały dorosłym, zaśmiewać się do łez, kłócić, bawić w dom albo wyścigi. Pierwsze przyjaźnie, choć nietrwałe, są cenne, bywa jednak, że przyprawiają rodziców o ból głowy. Jak postępować w trudnych sytuacjach?

Kolega dziecka czuje się zbyt swobodnie

Przyjaciel Kamila, Maciek, jest sympatycznym i wesołym chłopcem, jednak czuje się w naszym domu stanowczo zbyt swobodnie. Często zagląda do lodówki, szuflad i szafy, jest wścibski („Dlaczego tata Kamila tu nie mieszka?”), a ostatnio nawet porysował ścianę w pokoju syna. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Olga

Nie pozwól, by Maciek wchodził ci na głowę, nawet jeśli robi to z wdziękiem. Spokojnie, ale stanowczo powiedz mu, że nie lubisz, gdy zagląda do szaf, i że w waszym domu nie rysuje się po ścianach. Pamiętaj, by skupić się na konkretnych zachowaniach i własnych odczuciach, a nie ocenianiu dziecka (zamiast: „Jesteś niegrzeczny”, powiedz: „Nie zgadzam się na rysowanie po ścianie, nie podoba mi się to”).

Zobacz też: Dziecko i rówieśnicy
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Koleżanka dziecka kradnie pieniądze

Koleżanka mojej córki ostatnio wzięła sobie pieniądze z jej skarbonki! Weszłam do pokoju akurat w momencie, gdy wrzucała monety do kieszeni. Zapytałam więc: „Co robisz?”. A ona udawała, że nie wie, o co chodzi. Jak powinnam postąpić? Ania

Pamiętaj, że każdy ma prawo do błędów, zwłaszcza dziecko, które dopiero uczy się reguł rządzących w społeczeństwie. Nie udawaj, że nic się nie stało, powiedz na przykład, że nie bierze się niczego, co należy do innych, bez pytania, ale pozwól dziewczynce wyjść z tej sytuacji z twarzą (nie każ jej wywracać kieszeni na lewą stronę, nie wymuszaj przyznania się do winy, po prostu daj jej czas na przemyślenie i szansę na naprawienie błędu). Niezależnie od tego, jak dziewczynka postąpi, nie upokarzaj jej ani nie nazywaj jej złodziejką. Możesz ją w ten sposób naznaczyć na całe życie!

Śmieje się z dziecka

„Ulubione” koleżanki Ali naśmiewają się z niej i się z nią drażnią: wołają, żeby przyszła na huśtawkę, a potem jej na nią nie wpuszczają, albo zabierają jej laleczkę i udają, że chcą oddać, ale znów ją przed nią chowają itd. Jak pomóc córeczce? Anita

Porozmawiaj z Alą o tym, jak się czuje, gdy koleżanki tak się wobec niej zachowują. Być może sama dojdzie do wniosku, że przyjaciele tak nie postępują. Wytłumacz jej, że kiedy ktoś próbuje się z nami drażnić, najlepiej odwrócić się na pięcie i zająć czymś innym. Podpowiedz także, że nie musi zabiegać o przyjaźń tych właśnie dziewczynek. Zasugeruj dziecku, by zainteresowało się dziećmi, z którymi milej się bawi.

Zobacz też: Przedszkolne mody – ulegać im czy nie?

Ocena (3 oceny)

3.7
Doładuj
Przeładuj