GRY
 
 

Anastazja zamiast Anny. Jak zmienić imię dziecku?

Wybór imienia dla dziecka to odpowiedzialna decyzja. Na szczęście nie jest nieodwracalna! Jeżeli za bardzo poniosła cię fantazja, masz 6 miesięcy na zmianę i nadanie dziecku nowego imienia. Czytaj, jak to zrobić!

zmiana imienia
fot. fotolia.com
Nad tym, jak wybrać dobre imię dla dziecka zastanawiają się wszyscy przyszli rodzice. Jest to przyjemne zadanie, ale niektóre pary nie mogą się zdecydować do samego końca. Imię musi pasować do nazwiska, imion rodzeństwa, odzwierciedlać gust rodziców i być po prostu ładne. Niektórym pomagają rankingi najpopularniejszych imion dla dzieci, inni stawiają na oryginalność. Bywa, że i jedni i drudzy żałują swojego wyboru. Na szczęście, nic straconego! 

Czytaj też: 5 rad jak wybrać idealne imię dla dziecka

Jak zmienić dziecku imię

Imię dziecka można zmienić w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Masz na to 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Musi się tam udać osobiście przynajmniej jedno z rodziców. Koszt to 11 zł opłaty skarbowej. Do zmiany imienia dziecku wymagane są następujące dokumenty:
  • pisemny wniosek o zmianę imienia lub imion dziecka, podpisany przez oboje rodziców, lub tylko matkę, gdy ojcostwo nie jest ustalone 
  • dokumenty tożsamości rodziców (dowód osobisty lub paszport), 
  • odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, jeżeli zmieniasz imię w innym usc niż ten, w którym sporządzono akt urodzenia dziecka.
Podczas wizyty w urzędzie zostanie spisany protokół o zmianie imienia lub imion dziecka. Jeśli zmieniasz imię w innym urzędzie niż ten, w którym dziecko było zarejestrowane, informacja o zmianie imienia zostanie tam przekazana.

Tutaj znajdź swój urząd
Redakcja poleca: Najpopularniejsze imiona 100 lat temu [WIDEO]
Zobacz, jakie imiona dla dziewczynki i dla chłopca były najpopularniejsze w czasach naszych dziadków i pradziadków. Niektóre nadal są bardzo modne!

Podstawa prawna

•    Art. 51 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 ze zm.),
•    Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635, ze zm.).
Doładuj
Przeładuj