GRY
 
 

Zmiana nazwiska dziecka

Jeśli dziecko nosi nazwiska matki, w każdej chwili rodzice mogą to zmienić.Z ojcem swojego dziecka żyję w wolnym związku od kilku lat. Nasz syn ma obecnie cztery lata. Postanowiliśmy wziąć ślub i przy okazji zmienić dziecku dotychczasowe nazwisko na nazwisko ojca, bo obecnie nosi moje. Czy na te zmiany nie jest za późno?
Ewa z Płocka


Nie jest za późno. W tym jednak przypadku najpierw musi mieć miejsce uznanie dziecka (jeśli jeszcze tego jego ojciec nie zrobił), gdyż nie pochodzi ono z małżeństwa, w którym automatycznie domniemywałoby się, że ojcem jest mąż matki. W przypadku konkubinatu mężczyzna, który chce, aby w świetle prawa uznawano go za ojca, sam musi najpierw uznać dziecko sądownie.

W czasie uznania wpisuje się jako nazwisko dziecka nazwisko mężczyzny, który je uznał, chyba że za zgodą osób, których zgoda do uznania jest potrzebna, w tym przypadku matki dziecka, mężczyzna złoży oświadczenie, że dziecko będzie nosić nazwisko matki. Jeśli dziecko ukończy 13 lat, wówczas na jakąkolwiek zmianę nazwiska potrzebna będzie także jego zgoda, koniecznie osobista – nie może jej złożyć np. przedstawiciel ustawowy.

Przeczytaj: Jak zmienić nazwisko dziecka?

Małgorzata Zielińska-Fazan
Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj