01_pod-pieluszka_mtj_05.jpg

Pierwsza zmiana pieluszki, czyli nie taki diabeł straszny!

U noworodka zmiana pieluszki może się odbywać nawet 10-12 razy na dobę.
01_pod-pieluszka_mtj_05.jpg
Na szczęście zmiana pieluszki nie jest trudna i nawet niezaprawieni w bojach rodzice z pewnością sobie z nią poradzą. Ten "pierwszy raz" jeszcze przed Wami? Oto mały instruktaż – trochę teorii zanim na świat przyjdzie Wasze maleństwo.

Skóra na pupie dziecka, wyjątkowo cienka i delikatna, narażona jest na powstawanie podrażnień. Nic w tym dziwnego, skoro praktycznie całą dobę ukryta jest pod pieluszką! Dlatego tak ważne jest regularne przewijanie maleństwa – dzięki temu będzie mu sucho i wygodnie, gdy nieustająco – dzień za dniem – będzie oddawać się pasji poznawania otaczającego świata.

Jakie pieluszki dla noworodka - sprawdź opinie!

Lekcję przewijania czas zacząć!

  • Krok 1 – Rozbierz maluszka. Zanim zdejmiesz z pociechy ubranko upewnij się, że w zasięgu ręki masz wszystko, co może Ci być potrzebne: czystą pieluchę, nawilżane chusteczki, krem przeciw odparzeniom i, ewentualnie, czyste ubranka. Powoli rozbieraj maleństwo, by przyzwyczaiło się do chłodu. Nie zdziw się, jeśli przywita Cię mała fontanna – w reakcji na zmianę temperatury malec może odruchowo zrobić siusiu.
  • Krok 2 – Oczyść pupę. Jeśli dziecko zrobiło kupkę, otrzyj pupę pieluszką, którą następnie zwiń i podsuń pod pośladki brzdąca. Skórę przetrzyj wacikiem nasączonym wodą i mydłem/żelem do mycia niemowląt albo – wygodniej – chusteczką nawilżaną. Starannie i dokładnie oczyść wszelkie zakamarki  fałdki. Pupę zawsze wycieraj od cewki moczowej do odbytu. Pamiętaj, by chłopcu przy przewijaniu nie odciągać napletka, ponieważ naturalnie przywiera on do żołędzi.
  • Krok 3 – Unieś pupkę dziecka. Wsuń dłoń pod pupę malca i unieść, tak by móc położyć pod nią czystą pieluszkę. Rzepy powinny być mniej więcej na wysokości pępka. Nigdy nie ciągnij maluszka za nóżki, ponieważ może się to skończyć zwichnięciem bioderek.
  • Krok 4 – Zabezpiecz skórę kremem przeciw odparzeniom. W myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć", krem przeciw odparzeniom powinien być stosowany regularnie, przy każdej zmianie pieluszki. Pomaga on chronić skórę maluszka przed podrażnieniami, odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry. Kosmetyk rozprowadź po pośladkach, po wewnętrznej stronie ud, na narządach płciowych (córeczce nie odchylaj warg sromowych, a synkowi nie smaruj siusiaka).
  • Krok 5 – Zapnij pieluszkę. Zanim z powrotem nałożysz pieluszkę, pozwól poleżeć maleństwu z gołą pupą, ponieważ powietrze to najlepszy sojusznik w walce z podrażnieniami. Pieluszki nie zapinaj zbyt ciasno – najlepiej by miała elastyczne boczki, dzięki czemu pozostanie na swoim miejscu bez krępowania ruchów dziecka. Jeśli masz synka sprawdź, czy siusiak jest skierowany w dół – inaczej siusiu może wypłynąć z pieluszki.
Gotowe! Prawda, że nie taki diabeł straszny...?
Redakcja poleca: Jak wybrać najlepszy przewijak?
Jaki przewijak wybrać? Podpowiada ekspert.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy