GRY
 
 

Zmiany prawne w 2009 roku

Dłuższe urlopy macierzyńskie, nowa skala podatkowa, ulga prorodzinna nie tylko dla rodziców biologicznych. Nowy rok przynosi wiele zmian w przepisach prawa. Warto je poznać, by przygotować się na te zmiany.

kobieta, mama, uśmiech, czytać, komputer
Styczeń to początek nowego roku, ale i poważnych zmian w prawie. Dotyczyć one będą większości z nas, lepiej więc zawczasu przygotować się na to, co nas czeka w najbliższych miesiącach.

PODATKOWE REFORMY

► Nowość dla osób spłacających kredyty mieszkaniowe i korzystających z ulgi odsetkowej. Do tej pory, jeśli zmieniłaś bank, by wziąć tańszy kredyt na spłatę starego, droższego, traciłaś prawo do ulgi. Od nowego roku już ci to nie grozi. Kredyty refinansowane będą objęte ulgą i to wstecz – od 2002 roku. Tą ulgą będą objęte także kredyty konsolidacyjne, zaciągnięte na spłatę starych kredytów,
w tym mieszkaniowego.

Zniknie ulga meldunkowa. Do końca minionego roku, gdy sprzedawałaś mieszkanie kupione po 1 stycznia 2007 roku, nie płaciłaś podatku pod warunkiem, że byłaś w nim zameldowana na pobyt stały przez co najmniej 12 miesięcy. Od 2009 roku ulgę zastąpi zwolnienie podatkowe. Obejmie cię, jeżeli w ciągu 2 lat od sprzedaży mieszkania przeznaczysz uzyskane w ten sposób pieniądze na zakup m.in. innego lokalu, domu, spłatę kredytu hipotecznego.

► Do ubiegłego roku płaciłaś podatek według stawek PIT 19, 30 lub 40 proc. W 2009 roku obowiązuje nowa skala podatkowa 18 i 32 proc. Będzie też jeden próg podatkowy – wyższą stawkę zapłacisz, gdy twoje dochody przekroczą 85 528 zł. Nie zmieni się natomiast kwota wolna od podatku – będzie wynosiła tak jak obecnie 3091 zł.

Skala podatkowa obowiązująca w 2009 r.
Wysokość dochodu
Podatek
do 85 528 zł
18 proc. minus 556,02 zł
ponad 85 528 zł
14 839,02 zł + 32 proc. nadwyżki ponad 85 528 zł


O ULGĘ NA DZIECI BĘDZIE ŁATWIEJ
Jeżeli masz dzieci, dzięki uldze prorodzinnej płacisz mniejszy podatek urzędowi skarbowemu. Na każde własne lub przysposobione dziecko w 2008 roku przysługiwało odliczenie w wysokości 1173,70 zł.

► Od 2009 roku z ulgi będą mogli korzystać nie tylko biologiczni rodzice. Obejmie ona także rodziny zastępcze oraz dzieci wychowywane przez opiekunów prawnych. Będą miały do niej prawo także dzieci studiujące za granicą (do tej pory odliczenie przysługiwało tylko, gdy dziecko uczyło się w Polsce).

Zmniejszy się nieco wysokość ulgi – w 2009 roku wyniesie 1112,04 zł. Zmienią się jednak zasady jej odliczania. Do tej pory mogłaś skorzystać z ulgi nawet wówczas, gdy wychowywałaś dziecko tylko przez jeden dzień w roku. Od 2009 roku ulga prorodzinna jest ustalana proporcjonalnie do liczby miesięcy, przez które zajmujesz się swoją pociechą. Za każdy miesiąc przysługuje 1/12 ulgi.

DŁUŻSZY URLOP DLA MŁODYCH MAM
Teraz będzie on wynosił:
- 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni w wypadku urodzenia bliźniaków,
- 33 tygodnie, gdy urodzą się trojaczki.
Przy pięciorgu lub więcej dzieciach długość urlopu wyniesie 37 tygodni.
UWAGA! Dłuższy urlop przysługuje też mamom, które już przebywają na urlopie macierzyńskim. Rodzice adoptujący dziecko będą mieli prawo do równie długich urlopów.

► Jeszcze rok na urlop „tacierzyński” muszą poczekać przyszli ojcowie. Od 2010 roku tatuś malucha będzie mógł skorzystać z tygodnia płatnego urlopu na opiekę nad maleństwem (urlop będzie się stopniowo wydłużał).

Zmienią się prawdopodobnie zasady wypłaty tzw. becikowego. Do tej pory każda mama miała do niego prawo. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku tę pomoc finansową otrzymają tylko panie, które przedstawią zaświadczenie od lekarza, że od 10. tygodnia ciąży były pod jego opieką.

Wydłużony ma zostać zasiłek chorobowy dla kobiet w ciąży. Zamiast 182 dni będzie wynosił 270 dni.

Kobieta, która po zakończeniu urlopu macierzyńskiego podejmie pracę w skróconym wymiarze, będzie chroniona przed zwolnieniem. Wypowiedzenie będzie można jej wręczyć dopiero, gdy zacznie pracować na pełen etat.
Redakcja poleca: 12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]
Jeśli zostałaś z dzieckiem w domu, pracujesz na pełen etat! A nawet więcej – bo 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. I jest to naprawdę ciężka praca! Ty dobrze o tym wiesz. Ale inni… niekoniecznie. Czy i ty usłyszałaś kiedyś jedno z takich wkurzających zdań?
Doładuj
Przeładuj