zautomatyzowanie składania wniosków o 500 plus
fot. AdobeStock

500 plus bez wychodzenia z domu

To bardzo dobra wiadomość dla zapracowanych rodziców - będzie ogromne ułatwienie w dostępie do tego świadczenia. Wnioski o uzyskanie pieniędzy będą składać się same, bez konieczności chodzenia do urzędu.
Agnieszka Majchrzak
zautomatyzowanie składania wniosków o 500 plus
fot. AdobeStock
Ministerstwo cyfryzacji chce zautomatyzować składanie wniosków o 500 plus.

Będzie prościej

Koniec z szukaniem dokumentów, staniem w kolejkach w urzędach – minister cyfryzacji marek Zagórski zapowiedział, że trwają dążenia do pełnej cyfryzacji i automatyzacji programu 500 plus. Wnioski będą składać się same.

W praktyce będzie to oznaczać, że po urodzeniu drugiego dziecka lub spełnieniu kryterium dochodowego na pierwsze nie będzie trzeba niczego wypełniać. Akt urodzenia będzie jednoznaczny z przyznaniem funduszy z programu 500 plus. 
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Jeszcze w tym roku będzie łatwiej 

Zmiany mają nastąpić jeszcze w tym roku. Na razie musimy jednak uzbroić się w cierpliwość i według starych zasad ubiegać się o świadczenie. Obecnie, aby zakwalifikować się do programu 500 plus, należy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek o 500 plus w urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub przez internet (portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany).

Do wniosku o 500 plus na pierwsze dziecko lub jedynaka trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty, potwierdzające wysokość dochodu rodziny. Jeśli składamy wniosek tylko na drugie i kolejne dziecko, wówczas nie załączamy informacji o naszych dochodach.

Czy podobają się wam zapowiedzi zmian w sposobie uzyskiwania 500 plus? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: warszawa w pigulce.pl

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy