Szczepienia
fot. Fotolia

Będą zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2019 r. Zobacz, co się zmieni!

Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2019 rok jest już gotowy – zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami minister Jarosław Pinkas. Szykują się dwie ważne zmiany: jedna dotyczy noworodków, druga – przedszkolaków.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
fot. Fotolia
Jest już gotowy nowy kalendarz szczepień ochronnych na 2019 rok. Zostanie opublikowany do końca października – mówi minister Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. W kalendarzu szczepień obowiązkowych szykują się dwie ważne zmiany. Planowane są także kolejne.

Zmiany w szczepieniach przeciw gruźlicy

Do je pory szczepionka przeciw gruźlicy była obowiązkowa w pierwszych 24 godzinach po porodzie. Od 2019 roku szczepionka pozostanie obowiązkowa, jednak wystarczy, że noworodek zostanie zaszczepiony przed wyjściem ze szpitala po porodzie do domu. Dla części dzieci, które musiały w szpitalu pozostać dłużej, np. z powodu wcześniactwa czy trudnego porodu, to duża zmiana.
Jednocześnie minister Jarosław Pinkas wypowiedział się zdecydowanie przeciw przesuwaniu szczepienia przeciw gruźlicy na późniejszy termin czy odejściu od obowiązkowego szczepienia przeciw gruźlicy. Powodem jest to, że w Polsce nadal notuje się zbyt wiele przypadków zachorowań na gruźlicę, szczególnie w województwach wschodnich. Informował też, że na Ukrainie wiele osób jest nieszczepionych, a z powodu dużej migracji, istnieje ryzyko zwiększenia liczby zachorowań również w Polsce. – Zachorowanie na noworodka mogłoby okazać się bardzo groźne – mówił szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zobacz także: Szczepienie przeciw gruźlicy: potrzebne czy nie
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?

Zmiany w szczepieniu przeciw odrze, śwince i różyczce

Druga zmiana w obowiązkowym kalendarzu szczepień ma dotyczyć szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce. Obecnie szczepieniem obowiązkowym objęte są dzieci w 13. miesiącu życia, a drugą dawkę otrzymują w 10. roku życia. [content:0_20575,8_1454,0_23723,0_15913:CMNews] Po zmianach pierwsze dawka szczepienia dzieci będą dostawać w 13. miesiącu życia, a drugą dawkę – w 6. roku życia. (Dzieci, które obecnie skończyły 6 lat, zostaną zaszczepione jak dotychczas – czyli w wieku 10 lat.)
Zobacz także: Dr Paweł Stefanoff: Czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna?

Nowe szczepionki w obowiązkowym kalendarzu?

Ministerstwo Zdrowia planuje więcej zmian w kalendarzu szczepień obowiązkowych – najprawdopodobniej nie wejdą one jednak jeszcze w 2019 roku. Chodzi o wprowadzenie do kalendarza kolejnych szczepień, które dziś są zalecane: szczepienia przeciw rotawirusom, meningokokom, HPV. Jest też planowane wprowadzenie do kalendarza obowiązkowego szczepienia dla dziewczynek przeciw różyczce w 19. roku życia, co chroniłoby je przed zachorowaniem w ciąży i powikłaniami z tego powodu u dziecka.
Zobacz także: Niemowlę z rotawirusem – to najczęstsza przyczyna pobytu w szpitalu niemowlęcia
 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy