niepożądane odczyny po szczepieniu
fot. Adobe Stock

Rewolucja w kalendarzu szczepień?

Szykuje się rewolucja w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Jest pomysł, by przenieść finansowanie szczepień ochronnych z Ministerstwa Zdrowia do NFZ. Czy dzięki temu bezpłatne będą szczepionki, za które dziś rodzice muszą płacić, np. przeciw pneumokokom?
Katarzyna Pinkosz
niepożądane odczyny po szczepieniu
fot. Adobe Stock
W Sejmie pojawił się projekt grupy posłów lekarzy, którzy chcą, by finansowanie szczepień ochronnych zostało przeniesione z Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu bezpłatne (lub częściowo odpłatne) byłyby szczepionki, które dziś są szczepionkami zalecanymi: przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom i wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego).
Gdyby to doszło do skutku, byłaby to prawdziwa rewolucja w kalendarzu szczepień, w którym od kilku lat nie widać większych zmian.

Ważna szczepionka przeciw pneumokokom

O zmianie finansowania szczepień ochronnych eksperci mówili w Polsce od dawna. Od dawna zalecali też, by wśród szczepień obowiązkowych (czyli bezpłatnych) znalazły się niektóre szczepienia zalecane. Chodzi przede wszystkim o szczepionkę przeciw pneumokokom. O włączenie jej do kalendarza szczepień obowiązkowych eksperci występują od 2007.
- To nasz priorytet, zachorowania na zakażenia pneumokokowe mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Przykład Kielc, gdzie od kilku lat bezpłatnie szczepi się wszystkie niemowlęta przeciw pneumokokom, pokazuje, że to szczepienie się opłaca. Znacznie zmniejszyła się zachorowalność dzieci na zapalenia płuc, spadła liczba pobytów małych dzieci w szpitalu. Mniej chorują także osoby starsze, gdyż wytworzyła się odporność populacyjna - mówi prof. Ewa Bernatowska, pediatra i immunolog z Centrum Zdrowia Dziecka.
Czytaj też: Czy szczepienia wywołują autyzm?
Redakcja poleca: Dlaczego warto szczepić dzieci przeciwko pneumokokom i meningokokom? [WIDEO]
O tym, jak bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka może być zakażenie bakterią pneumokokową i meningokokową mówi Aneta Górska- Kot, ordynator oddziału pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Poselski projekt w Komisji Zdrowia

Czy projekt poselski ma szansę na realizację? Wydaje się, że tak, gdyż projekt zamierza poprzeć Ministerstwo Zdrowia. Nie wiadomo jednak, które szczepionki byłyby refundowane przez NFZ i czy będzie to refundacja z częściową odpłatnością dla rodziców (jak to dzieje się w przypadku leków), czy szczepionki będą całkowicie bezpłatne. 
Na całkowicie bezpłatne wszystkie szczepionki zalecane trudno liczyć. Na wszystkie szczepienia obowiązkowe, refundowane przez państwo, Ministerstwo Zdrowia przeznacza w sumie ok. 130 mln zł. Wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom (po obecnych cenach) to koszt nawet do 280 mln zł.
Zobacz też: Kalendarz szczepień na 2015 rok: eksperci komentują
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy