Urlop rodzicielski nie tylko dla rodziców
fot. AdobeStock

Babcia na urlopie rodzicielskim? Nowe przepisy Kodeksu pracy 2019

Uchwalone niedawno zmiany w Kodeksie pracy dają możliwość brania urlopów na wychowanie dziecka nie tylko matce i ojcu. Kto jeszcze będzie mógł z nich skorzystać?
Milena Oszczepalińska
Urlop rodzicielski nie tylko dla rodziców
fot. AdobeStock
Prezydencki projekt zmian w Kodeksie pracy, który został uchwalony i podpisany prawie 3 miesiące temu, wkrótce zacznie obowiązywać. Wśród zmian, jakie zostały w nim zawarte, są te dotyczące urlopów. Lista osób uprawnionych do skorzystania z urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i tzw. tacierzyńskiego została poszerzona.

Urlopy rodzicielskie nie tylko dla rodziców

W znowelizowanym Kodeksie pracy, którego przepisy wejdą w życie 7 września 2019, pojawił się zapis zmieniający uprawnienia do urlopów:
  • rodzicielskiego,
  • ojcowskiego,
  • tzw. tacierzyńskiego, czyli urlopu na warunkach macierzyńskiego.

Urlop macierzyński przysługuje wyłącznie matce dziecka, w tej kwestii nic się nie zmieniło. Natomiast po jego skończeniu może ona złożyć wniosek o przekazanie urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego lub na warunkach macierzyńskiego innej osobie z bliskiej rodzinny, niekoniecznie ojcu dziecka. Z urlopu takiego będą mogły skorzystać takie osoby, jak babcia, dziadek, siostra lub brat. Co więcej, za ten czas pozostawania bez pracy na rzecz urlopu będzie przysługiwało im wynagrodzenie.
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.

Jak to wyglądało przed zmianami w Kodeksie pracy?

Do tej pory członek najbliższej rodziny inny niż matka i ojciec mógł wziąć jeden z wymienionych wyżej urlopów tylko wtedy, gdy matka:
  • miała orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • przebywała w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej opiekę nad dzieckiem 24 godziny na dobę,
  • zmarła lub porzuciła dziecko.

Zwolnienie członka najbliższej rodziny w trakcie urlopu

Znowelizowane przepisy odnoszą się też do sytuacji, w której pracodawca zwolniłby członka najbliższej rodziny (wypowiedział mu umowę o pracę z nieuzasadnionej lub niezgodnej z prawem przyczyny lub rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia) przebywającego na urlopie rodzicielskim, ojcowskim lub tzw. tacierzyńskim. W takich przypadkach osoba przebywająca na urlopie będzie mogła dochodzić swoich praw i wystąpić z wnioskiem o:
  • przywrócenie do pracy lub
  • uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.

Członek najbliższej rodziny będzie miał również prawo po skończonym urlopie rodzicielskim, ojcowskim lub na prawach macierzyńskiego wystąpić w wnioskiem o przyznanie urlopu wypoczynkowego i pracodawca będzie musiał zaakceptować urlop. W trakcie jego trwania również nie dozwolone jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, chyba że zakładowa organizacja związkowa wyrazi na to zgodę.

Źródło: gazetalubuska.pl [content:0_27118,0_26687,0_26850,8_1307:ECVideo]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy