fot. Fotolia

Dlaczego po urodzeniu dziecka nikt nie mówi o tym głośno ?

Wydaje Ci się, że zmiany, które dokonały się w czasie ciąży znikną bezpowrotnie? Oto 8 z nich, które mogą pozostać na dłużej!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia
Ciało kobiety w czasie ciąży zmienia się niewyobrażalnie. Tak samo jak jej psychika, postrzeganie świata, czy zachowanie. Wiele z tych zmian znika samoistne od razu po porodzie, niektóre jednak mogą męczyć kobietę jeszcze przez wiele miesięcy.

Oto 8 zmian, które towarzyszą kobiecie po urodzeniu dziecka:

1. Spadek popędu seksualnego – lęk przed bólem, chroniczne zmęczenie i niewyspanie, niezadowolenie z wyglądu po ciąży – to czynniki, które mają duży wpływ na nasze życie seksualne.

2. Wygląd piersi – to może być zmiana nieodwracalna. Po karmieniu piersią często biust nie powraca do stanu sprzed porodu. Według statystyk 1/3 kobiet po ciąży ma biust większy niż wcześniej, ale pozostała grupa ma mniejszy.

3. Ciemniejsze sutki — zwłaszcza u kobiet z jaśniejszą karnacją takie zmiany mogą być bardzo widoczne i pozostać trwałe.

Jak zmieni się Twoje ciało po ciąży - quiz!

4. Biodra – u niektórych kobiet po porodzie, choć wrócą do wagi sprzed ciąży, zmieni się obwód bioder. Kości miednicy mogą nie powrócić do stanu pierwotnego, co jedne panie ucieszy, a inne zdecydowanie nie będą tym zachwycone.

5. Zmiany w kręgosłupie – zła pozycja do karmienia, czy noszenie dzieci na biodrze, nie pozostaną bez efektów późniejszych. Garbienie się, czy narzekanie na ból pleców, a także przechylenie sylwetki wyraźnie w którąś stronę, to dolegliwości bardzo dobrze znane mamom.

6. Siwe włosy – wiele kobiet deklaruje, że ciąża spowodowała u nich takie zmiany hormonalne, które przyspieszyły proces siwienia.

7. Oponka na brzuchu – to taka mało przyjemna fałdka luźnej skóry, która u każdej kobiety znika w innym tempie. Są mamy, które latami borykają się z nią, pomimo tego, że są szczupłe.

8. Opuchnięte stopy – to przypadłość, która może także może trwać dosyć długo.

Czy potwierdzicie, że któraś z tych zmian wystąpiła u Was również?

Czytaj także: Jestem dumna ze swojego ciała po ciąży i noszę bikini!

 źródło: www.babygaga.com
Redakcja poleca: Obrzęki i żylaki w ciąży – czy są na nie sposoby? [WIDEO]
Spuchnięte nogi to zmora wielu przyszłych mam. Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby na to, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom. Podpowiada ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy