Dziecko jest ofiarą przemocy an tle seksualnym
fot. Fotolia

Dobro dziecka ważniejsze niż tajemnica lekarska – zmiana przepisów!

Jeśli lekarz nie poinformuje policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, może trafić do więzienia. Czy to oznacza, że będzie działał wbrew woli pacjenta?
Hanna Szczesiak
Dziecko jest ofiarą przemocy an tle seksualnym
fot. Fotolia
Zmiana przepisów w kodeksie karnym to nie tylko wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci. Nowelizacja ustawy zmienia sytuację lekarzy – lekarz, który dowiedział się o popełnieniu przestępstwa względem dziecka poniżej 15. roku życia, ma obowiązek poinformowania o tym policji. W przeciwnym razie może trafić do więzienia.

Nie informujesz policji? Idziesz za kratki!

Do tej pory lekarze mieli obowiązek poinformowania odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jednak niedopełnienie tego obowiązku mogło skutkować wyłącznie zastosowaniem sankcji w miejscu pracy, np. zwolnieniem. Zmiana przepisów zakłada, że lekarz, który nie poinformuje policji o podejrzeniu gwałtu czy molestowania seksualnego dziecka, może trafić do więzienia. Według adwokata Grzegorza Wrony lekarz powinien poinformować policję nawet wbrew woli pacjenta. "Ochrona dzieci przed krzywdzeniem jest ważniejsza niż uszanowanie woli pacjenta" – przyznał Wrona.

Nowelizacja dotyczy również przestępstw w przeszłości. Jeśli lekarz dowie się od osoby dorosłej, że jako dziecko była wykorzystywana seksualnie, musi zgłosić ten fakt policji. Nawet wtedy, gdy pacjent prosi o dyskrecję. Zmiany w prawie nie dotyczą jednak psychiatrów.
Redakcja poleca: Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]
Przemoc wobec dzieci istnieje i jest ona liczona nie w milionach, ale w miliardach przypadków – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – Trzeba z nią walczyć NAPRAWDĘ, a nie tylko na papierze.

Surowsze kary za przestępstwa wobec dzieci

Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci obowiązują od 13 lipca 2017 roku. Autorami projektu zmian są m.in. prezydent Andrzej Duda i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie kary za niezgłoszenie przestępstwa wobec dziecka – osoba, która nie powiadomi policji o próbie popełnienia przestępstwa, może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

Zobacz także: Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci wchodzą w życie!

Źródło: rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy