zarobki nauczycieli 2021
fot. Adobe Stock

Zmiany w szkole 2021: brak podwyżek dla nauczycieli, mniejsze wymagania dla uczniów

Nowelizacja Karty Nauczycieli wprowadza kilka ważnych zmian: w 2021 roku nie będzie podwyżek dla nauczycieli, a od uczniów będzie wymagać się mniejszej wiedzy podczas egzaminu ósmoklasisty oraz na maturze. Zmianie ulegnie także proces postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli.
Magdalena Drab
zarobki nauczycieli 2021
fot. Adobe Stock
Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela pod koniec 2020 roku. Zmiany w szkolnictwie dotyczą zarówno nauczycieli, jak i uczniów: wiadomo m.in., że nauczyciele w 2021 roku nie mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń, a uczniowie będą mogli wykazać się mniejszą wiedzą podczas kluczowych egzaminów.

Wynagrodzenia dla nauczycieli 2021: brak podwyżek

Nauczyciele nie dostaną podwyżek w 2021 roku. Wynagrodzenia miesięczne pozostaną bez zmian, czyli: 
  • nauczyciel stażysta zarobi 2949 zł brutto
  • nauczyciel kontraktowy zarobi 3034 zł brutto
  • nauczyciel mianowany zarobi 3445 zł brutto
  • nauczyciel dyplomowany zarobi 4046 zł brutto

To jednak nie wszystko. Nauczyciele otrzymają też mniej pieniędzy na nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i doskonalenie zawodowe, bo zamrożono fundusz świadczeń socjalnych. Zmniejszy się również budżet na wspieranie organizacji doradztwa metodycznego.

Postępowanie dyscyplinarne wobec nauczycieli 2021

W 2021 roku wydłużony zostanie czas na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela „czynu naruszającego prawa i dobro dziecka”. Teraz będzie wynosił 14 dni (wcześniej były to 3 dni). Doprecyzowano też, że o podejrzeniu popełnienia takiego czynu nie trzeba zawiadamiać, jeśli okoliczności wskazują, że do takiego czynu nie doszło.

Egzamin ósmoklasisty 2021: zmiany

Uczniowie przystępujący do egzaminu ósmoklasisty będą mieli mniej materiału do opanowania. Zmiany dotyczą wymagań podczas egzaminu z trzech przedmiotów:
  • z języka polskiego: z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza
  • z matematyki: ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii
  • z języka angielskiego: wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną

Matura 2021: zmiany

W 2021 roku nie trzeba będzie zdawać matury na poziomie rozszerzonym. Poza tym maturzyści nie będą mieli obowiązku przystąpienia do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Będą za to mogli przystąpić do nie więcej niż sześciu przedmiotów dodatkowych. Z kolei matura ustna w 2021 roku będzie obowiązkowa jedynie dla starających się o przyjęcie na uczelnię zagraniczną.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy