Sejm debatuje nad zmianą wysokości zasiłku macierzyńskiego
fot. AdobeStock

Koniec z niskim zasiłkiem macierzyńskim! Są zmiany!

Rząd przygotował poprawki do przepisów, na mocy których naliczane są kwoty zasiłków macierzyńskich. Obecnie na skutek pandemii wiele kobiet otrzymuje niższe świadczenie. Już wkrótce ma się to zmienić.
Milena Oszczepalińska
Sejm debatuje nad zmianą wysokości zasiłku macierzyńskiego
fot. AdobeStock
„Najważniejsze dla nas jest dobro rodzin” – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, informując, że resort przygotował zmianę przepisów w zakresie wysokości zasiłków macierzyńskich. Obecnie na skutek pandemii wiele firm obniżyło wymiar czasu pracy i wynagrodzenie pracowników o 20 proc. Tym samym kobietom przebywającym na zasiłku macierzyńskim zmniejszyła się podstawa, od której naliczany jest zasiłek i otrzymują mniej pieniędzy. Rząd już pochylił się nad poprawką w tym zakresie, jednak nadal są pewne niedociągnięcia. 

Zasiłek macierzyński do poprawki

MRPiPS postulowało, aby w zapisach tarczy antykryzysowej 3.0 wprowadzić zmiany, które umożliwiłyby wypłacanie wyższego zasiłku macierzyńskiego. „Przygotowaliśmy regulację, dzięki której w przypadku osób pobierających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym kobiet w ciąży, podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy” – oznajmiła minister Marlena Maląg.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Nowa podstawa naliczana na wniosek danej osoby

Osoba, której zmniejszono wysokość zasiłku na skutek zmniejszenia podstawy wynagrodzenia o 20 proc., może ubiegać się o przywrócenie zasiłku w wysokości równej świadczeniu otrzymywanemu przed wprowadzeniem tarczy antykryzysowej (na mocy której to świadczenie zostało obniżone). Na razie nie ma to jednak miejsca z urzędu, można ubiegać się o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do wysokości, jaką otrzymywało się przed pandemią - trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek. 

OPPZ stworzyło własny projekt

OPPZ stworzyło projekt własnej ustawy, został on wysłany do posłów Lewicy. Ministerstwo zapowiedziało, że pochyli się nad tym problemem. Poprawka prawdopodobnie zostanie zgłoszona dzisiaj (09.09. 2020 r.) Jakie zmiany zostały wprowadzone? Propozycja ministerstwa mówi o tym, że ponowne przeliczanie wysokości świadczeń odbywałoby się jedynie po złożeniu odpowiedniego wniosku. OPPZ chce natomiast, by działo się to w sposób automatyczny. Propozycja ministerstwa jest niekorzystna, ponieważ istnieje ryzyko, że nie do wszystkich matek dotarłaby informacja o konieczności złożenia takiego wniosku. Nowe świadczenia mają być już jednak wypłacane na nowych zasadach.

Źródło: pap.pl, oko.press

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy