GRY
 
 

5 zabaw dla dzieci na lepszy węch

Zmysł węchu – jak go rozwijać u dzieci? Najlepiej poprzez poznawanie zapachów w zabawie. Oto 5 zabaw, które ćwiczą powonienie dziecka. Spróbuj to bardzo proste, a sprawi tobie i dziecku wiele radości.

zmysl-wechu-lawenda
fot. Fotolia
Dziecko ma bardzo czuły zmysł powonienia – rozróżnia zapachy, które dorosłym wydają się takie same lub są dla niego ledwo wyczuwalne. Z wiekiem niestety olbrzymia liczba komórek
węchowych wymiera – częściowo samoistnie, częściowo przez wdychanie chemii, np. dymu papierosowego. Już małe dziecko można uczyć nowych zapachów czy rozpoznawania tych, które zna. Po co? Dla lepszego smaku i pobudzenia apetytu - dla harmonijnego rozwoju.

Oto 5 zabaw rozwijających zmysł węchu u dziecka.

1. Słoiki zapachowe

Jak się bawić? Trzeba przygotować słoiczki z zapachami. Można do nich wrzucić, np. miętę, skórki pomarańczy, zmieloną kawę, cynamon, bazylię, kminek, oregano, pieprz, wanilia, cebula, czosnek, jabłka, koperek, pietruszka, curry, czekolada itp. Zabawa polega na odkręcaniu słoiczków i zgadywaniu co się w nich znajduje. Można też próbować odnajdywać takie same zapachy oraz opisywać zapachy – zapach jest przyjemny, nieprzyjemny, mocny, ostry, z czym się kojarzy, co przypomina. Słoiki powinny być nieprzezroczyste – można je zakleić lub zasłonić kartkami papieru.

Z doświadczenia: W domowej kuchni znajdziecie sporo przypraw i produktów, które można wąchać i o nich opowiadać. W czasie zwykłego gotowania czy przygotowywania potraw można poświęcić chwilę na takie zgadywanki. Już niektóre 2-latki chętnie bawią się w takie zgadywanki zapachowe. Uwaga na detergenty czy kosmetyki – zwykle wdychanie tych zapachów jest szkodliwe dla zdrowia.
Redakcja poleca: Narządy zmysłów dziecka aktywne już w życiu płodowym?
Które narządy zmysłów są aktywne już od pierwszych dni życia dziecka a które już w życiu płodowym? Zobacz film

2. Spacer z zapachami

Jak się bawić? Zmysł węchu można ćwiczyć także na spacerze. Wybierając się do parku, sadu czy ogrodu możemy wąchać z dzieckiem rozmaite gatunki kwiatów, roślin czy owoców lub warzyw. Można dodatkowo opisywać co jest na zewnątrz, wewnątrz, co pod skórką itp.

Z doświadczenia: Małe dzieci chętnie wąchają i uczą się zapachów nawet na grządkach – pomidory, groszek, maliny, poziomki, a przy okazji mogą coś schrupać!

3. Plecenie wianków

Jak się bawić? Wystarczy zebrać polne kwiaty i stworzyć z nich wspaniałe pachnące wianki.

Z doświadczenia: Dzięki wiankom ćwiczymy też ręce! Nie tylko dla dziewczynek.

4. Zapachowe ludki

Jak się bawić? Z owoców i warzyw mogą też powstać śmieszne ludki, które będą pięknie pachnieć. Z marchewki, pietruszki, selera mogą powstać tułów lub ręce – wtedy kroimy w cienkie kawałki. Z rzepy, rzodkiewek mogą powstać brzuszki. A włosy? Np. z kopru i szczypiorku.

Z doświadczenia: Z owocami można bawić się podobnie.

5. Księga zapachów

Jak się bawić? Można z dzieckiem wspólnie stworzyć księgę zapachów. Jak to zrobić? Wystarczy do zeszytu powklejać pęczki roślin,  kawałki warzyw czy przyprawy w woreczku, np. lawendę, zasuszoną pietruszkę, polne kwiatki itp. W ten sposób powstanie wspaniały katalog zapachów, który można opisać.

Z doświadczenia: Można z dzieckiem stworzyć też księgę tematyczną, np. zielnik czy księgę kwiatów.
Znacie jeszcze jakieś zabawy, które rozwijają zmysł węchu u dziecka?

Przeczytaj także:
Doładuj
Przeładuj