zmysł węchu u dziecka
fot. Adobe Stock

5 zabaw dla dzieci na lepszy węch: żeby świat pachniał pięknie!

Jak rozwijać zmysł węchu u dzieci? Najlepiej poprzez poznawanie zapachów w zabawie. Spróbuj to bardzo proste, a sprawi tobie i dziecku wiele radości.
Weronika Zagojska
zmysł węchu u dziecka
fot. Adobe Stock
Dziecko ma bardzo czuły zmysł powonienia – rozróżnia zapachy, które dorosłym wydają się takie same lub są dla niego ledwo wyczuwalne. Z wiekiem niestety olbrzymia liczba komórek węchowych wymiera – częściowo samoistnie, częściowo przez wdychanie chemii, np. dymu papierosowego. Już małe dziecko można uczyć nowych zapachów czy rozpoznawania tych, które zna. Po co? Dla lepszego smaku i pobudzenia apetytu, czyli dla harmonijnego rozwoju. W co się bawić? To proste!

6 zabaw rozwijających zmysł węchu u dziecka

1. Słoiki zapachowe

Jak się bawić? Trzeba przygotować pojemniki z zapachami. Idealnie nadadzą się do tego żółte pojemniczki z jajek Kinder Niespodzianka. Można do nich wrzucić, np. miętę, skórki pomarańczy, zmieloną kawę, cynamon, bazylię, kminek, oregano, pieprz, wanilia, cebula, czosnek, jabłka, koperek, pietruszka, curry, czekolada itp. Zabawa polega na otwieraniu pojemników i zgadywaniu, co się w nich znajduje. Można też próbować odnajdywać takie same zapachy oraz opisywać zapachy – zapach jest przyjemny, nieprzyjemny, mocny, ostry, z czym się kojarzy, co przypomina.

Z doświadczenia: W domowej kuchni znajdziecie sporo przypraw i produktów, które można wąchać i o nich opowiadać. W czasie zwykłego gotowania czy przygotowywania potraw można poświęcić chwilę na takie zgadywanki. Już niektóre 2-latki chętnie bawią się w takie zgadywanki zapachowe. Uwaga na detergenty czy kosmetyki – zwykle wdychanie tych zapachów jest szkodliwe dla zdrowia.

2. Spacer z zapachami

Jak się bawić? Zmysł węchu można ćwiczyć także na spacerze. Wybierając się do parku, sadu czy ogrodu możemy wąchać z dzieckiem rozmaite gatunki kwiatów, roślin czy owoców lub warzyw. Można dodatkowo opisywać, co jest na zewnątrz, wewnątrz, co pod skórką itp.

Z doświadczenia: Małe dzieci chętnie wąchają i uczą się zapachów nawet na grządkach – pomidory, groszek, maliny, poziomki, a przy okazji mogą coś schrupać!

3. Plecenie wianków

Jak się bawić? Wystarczy zebrać polne kwiaty i stworzyć z nich wspaniałe pachnące wianki.

Z doświadczenia: Dzięki wiankom ćwiczymy też ręce! Nie tylko dla dziewczynek.

4. Zapachowe ludki

Jak się bawić? Z owoców i warzyw mogą też powstać śmieszne ludki, które będą pięknie pachnieć. Z marchewki, pietruszki, selera mogą powstać tułów lub ręce – wtedy kroimy w cienkie kawałki. Z rzepy, rzodkiewek mogą powstać brzuszki. A włosy? Np. z kopru i szczypiorku.

Z doświadczenia: Z owocami można bawić się podobnie.

5. Księga zapachów

Jak się bawić? Można z dzieckiem wspólnie stworzyć księgę zapachów. Jak to zrobić? Wystarczy do zeszytu powklejać pęczki roślin,  kawałki warzyw czy przyprawy w woreczku, np. lawendę, zasuszoną pietruszkę, polne kwiatki itp. W ten sposób powstanie wspaniały katalog zapachów, który można opisać.

Z doświadczenia: Można z dzieckiem stworzyć też księgę tematyczną, np. zielnik czy księgę kwiatów.

Znacie jeszcze jakieś zabawy, które rozwijają zmysł węchu u dziecka?
 
Miasteczko Zmysłów

Przeczytaj także:
Redakcja poleca: Rozwój zmysłów dziecka - dlaczego zajęcia ogólnorozwojowe to dobry pomysł? Film
Zmysły dziecka rozwijają się od pierwszego dnia życia. Rodzice mogą wspierać ten rozwój zapisując dziecko na zajęcia lub sami. Jak to zrobić, podpowiada instruktorka Baby's Academy by Egurrola.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy