GRY
 
 

Rozwój zmysłów u dziecka

Czy nie zastanawiasz się czasem, jak właściwie twoja pociecha postrzega świat? Czy czuje i widzi choć połowę tego, co chcesz jej pokazać?

mama, niemowlę, leżeć ,tulić
Maleństwo od pierwszych chwil życia patrzy, dotyka, słyszy, smakuje... W jego główce powstaje obraz świata. Na początku jest on jednak odmienny od tego, co nam, dorosłym, mogłoby się wydawać.

Wszystkie noworodki mają słaby wzrok
FAŁSZ
Maluszki widzą doskonale wszystko to, co mają przed samym noskiem (ale tylko na odległość 20–30 cm). To pozwala im rozpoznawać twarze, kiedy ktoś trzyma je w ramionach. Smyk widzi zatem twoją buzię, gdy się nad nim pochylasz, jego uwagę przykuwają twoje oczy, usta, nos.

Dla malca lepsze są zabawki w mocnych i kontrastowych kolorach
PRAWDA
W pierwszym miesiącu życia dziecko zwraca uwagę na światło, kontrast i to, co jest w ruchu. Łatwiej mu dostrzec bardzo kontrastowe zestawienia kolorów i jaskrawe barwy, dlatego dla takich brzdąców najlepsze są zabawki w czarno-białe wzory, np. pasy. Zabawek nie powinno być zbyt wiele, bo nadmiar bodźców sprawia, że w małej główce powstaje zamęt.

Dzieci mają wręcz doskonały słuch
PRAWDA/FAŁSZ
Pamięć słuchową – owszem. Zadziwiające jest, że tuż po narodzinach bez problemu rozpoznają głos swojej mamy i melodie, które słyszały, będąc jeszcze w brzuchu. Nie mają jednak słuchu absolutnego (jak wirtuozi muzyki). W pierwszych tygodniach życia dziecko słabiej reaguje na ciche dźwięki – próg słyszalności w stosunku do osoby dorosłej jest u niego podwyższony o ok. 50 decybeli. Dzięki temu maluch może spokojnie spać w pokoju, gdzie rozmawia się półgłosem. Za to gdy tylko pojawi się wysoki, głośny dźwięk, dzidziuś od razu zwróci na niego uwagę albo zareaguje odruchem moro (rozrzuci na boki ręce i nóżki). Małe dzieci najlepiej słyszą dźwięki wysokie, śpiewne tony, których używamy, rozmawiając z bobasami.

Dzieci najpierw widzą kolory, a dopiero potem zaczynają dostrzegać głębię
PRAWDA
Dopiero w czwartym, piątym miesiącu życia pojawia się widzenie obuoczne, pozwalające na dostrzeganie głębi.

Maluszki najbardziej lubią słodki smak
PRAWDA
Nic w tym dziwnego – mleko mamy jest lekko słodkie. Natura zadbała o to, by maluch lubił to, co jest mu niezbędne do życia. Słodkawe są też ponoć wody płodowe, które smyk połykał jeszcze w brzuchu mamy. Maleńkie dziecko rozpoznaje też słony smak, ale na takie doznanie reaguje grymasem i pluciem. Nie jest natomiast w stanie wyczuć gorzkiego i kwaśnego. W drugim półroczu życia gust coraz bardziej się indywidualizuje. I dlatego szkrab powinien dostawać urozmaicone potrawy. W ten sposób stwarzasz szansę, by przyzwyczaił się i lubił różne smaki.

Dotyk to najważniejszy ze zmysłów dziecka
FAŁSZ
Jest najmocniej rozwinięty, ale nie najważniejszy. W zasadzie nie ma takiego. Wszystkie zmysły są tak samo ważne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jednak trzeba przyznać, że w pierwszych miesiącach życia maluch odbiera świat (i rodziców) głównie przez dotyk. Możliwość przytulenia się do kogoś jest dla niego ważniejsza nawet niż jedzenie! Niemowlę lubi być przytulane „skóra do skóry”, głaskane, delikatnie masowane.
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj