GRY
 
 

Znaczenie imion też ma znaczenie

Starasz się wybrać najpiękniejsze imię dla dziecka. Zwracasz uwagę na to, czy ci się podoba, czy pasuje do nazwiska, czy polubi je dziecko. Warto sprawdzić też, co znaczy.

znaczenie imion, imię dla dziecka, imię dla dziewczynki, imię dla chłopca, imiona męskie, imiona żeńskie
fot. Fotolia
Kiedyś imię nadawane dziecku miało być dla niego czymś w rodzaju wróżby, błogosławieństwa i życzenia dotyczącego przyszłości. Widać to dobrze w najstarszych, dwuczłonowych imionach słowiańskich i przedsłowiańskich, które są wyrazem wiary w to, że moc słów w nich zawartych zapewni noszącej je osobie dobry los – opiekę Boga, dzielność wojenną, czy dobre cechy charakteru, np. Bogumił (miły bogu), Miłogost (miłujący gości).

Dziś poznawanie pierwotnego znaczenia imion traktuje się trochę jak zabawę lub jak sprawdzanie horoskopu. Pewnie niewielu z nas pamięta bądź wie, skąd wywodzi się imię, które nosimy i jakie kryje znaczenie. Czy wiemy, że np. Agata (z greckiego) znaczy dobra, szlachetna, Beata (z łaciny) – błogosławiona, Aleksandra (z greckiego) – obrońca ludzi, Joanna (imię hebrajskiego) – oznacza Jahwe jest łaskawy, Agnieszka (z greckiego) – to dziewicza, czysta.

Gdy szukamy imienia dla dziecka, w pierwszej kolejności kierujemy się własnym gustem, sprawdzamy, czy będzie pasowało do nazwiska, jakie zdrobnienia można od niego utworzyć. Czasem jednak warto sięgnąć głębiej, nie tylko dla zaspokojenia ciekawości, ale również po to, by nie tworzyć zabawnych sytuacji, jak ta z pewnego krążącego w sieci dowcipu:

– Synek: Mamo, czy mogę przebrać się na Halloween
– Mama: Nie, bo to nie jest polskie święto, Brajanku.
 

Znaczenie imion, które lubią użytkownicy Babyonline

Oto pierwszej piątka imion dla dziewczynek i chłopców z naszego rankingu najpopularniejszych imion. Ty też możesz zagłosować na swoje ulubione imię.

Dziewczynki:

  • Alicja (prawdop. z greckiego) – prawda
  • Zuzanna – (z hebrajskiego) – lilia
  • Amelia – (z germańskiego) – pracowita, pilna
  • Julia – (z łacińskiego) – ta, która należy do Juliuszów
  • Hanna – (z hebrajskiego) – wdzięk, łaska
Chłopcy:
  • Antoni – (z łaciny) – od Antonius – rodu w starożytnym Rzymie.
  • Aleksander – (z greckiego) – obrońca ludzi
  • Adam – (z hebrajskiego) – czerwony, z czerwonej gliny
  • Alan – (prawdop. z celtyckiego lub irańskiego) – harmonia
  • Jakub – (z hebrajskiego) – ten, którego Bóg ochrania

Zobacz też:
Redakcja poleca: Najpopularniejsze imiona 100 lat temu [WIDEO]
Zobacz, jakie imiona dla dziewczynki i dla chłopca były najpopularniejsze w czasach naszych dziadków i pradziadków. Niektóre nadal są bardzo modne!
Doładuj
Przeładuj