GRY
 
 

Znaleźli sposób na bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie! Inny niż nasz

W Norwegii od stycznia do grudnia 2015 nie zginęło żadne dziecko w wypadku samochodowym. Sprawdź, co robimy inaczej.

dziecko w foteliku samochodowym
fot. fotolia
Norweska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na początku grudnia ogłosiła, że nie jedno norweskie dziecko poniżej dziesiątego roku życia nie zginęło w wypadku samochodowym w tym roku.

Jeśli sytuacja utrzyma się do końca miesiąca, Rada stwierdzi, że ​​w 2015 roku po raz pierwszy w historii w Norwegii nie zginęło żadne dziecko w wypadkach samochodowych.

"W 1970 roku, prawie 100 sto dzieci zmarło na norweskich drogach, a wiele zostało poważnie rannych. Widzimy, że pasy bezpieczeństwa, foteliki samochodowe, niższe prędkości, bezpieczniejsze samochody, lepsze drogi i więcej wiedzy ratuje życie " - oświadczył w komunikacie prasowym dyrektor Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Jan Johansen.

Podkreślił też, że do sukcesu przyczynił się sposób, w jaki rodzice przewożą dzieci w fotelikach samochodowych.

Bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie - jak to się robi?

W Norwegii rodzice montują dziecięce foteliki na tylnym siedzeniu samochodu tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób podróżują z dziećmi do 4. roku życia!

W Polsce w 2013 roku w wypadkach drogowych zginęło 90 dzieci do 14 roku życia, w 2014 roku liczba ta wynosiła 80, rannych w wypadkach było ponad 3500 dzieci!
W maju 2015 r zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach:
  • Zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm.  Dziecko o wzroście przekraczającym 150 cm będzie mogło już podróżować na przednim siedzeniu auta bez specjalnego fotelika.
  • Kolejny zapis dopuszcza możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu bez fotelika dzieci, które mierzą minimum 135 cm, ale warunkiem jest zapięcie dziecku pasów.
  • Dopuszcza się przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat bez fotelika samochodowego, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia. 
  • Nowe przepisy zakazują przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące.
  • Aktualny pozostaje zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu.
Zbliża się okres świąteczny. Niestety w Polsce wciąż zdarzają się wypadki, spowodowane np. organizowaniem kuligów dziecięcych przywiązując sanki do samochodu. Kodeks drogowy zabrania ciągnięcia za pojazdem osób na nartach, sankach, wrotkach. 
Zwykle dzieci - ofiary wypadków drogowych - mają mniejsze szanse niż dorośli. Apelujemy o rozwagę! Według Światowej Organizacji Zdrowia codziennie w wypadkach drogowych na świecie ginie 500 dzieci! To od nas zależy, czy zmniejszy się ta liczba.

Zobacz też: Wypadki zimą – jak postępować w przypadku urazów dłoni i kolana?
Redakcja poleca: Jedziesz z dzieckiem? Te zasady są dla ciebie święte! [WIDEO]
Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie? O czym warto pamiętać, a czego nie powinno się robić podczas podróży z dzieckiem? – radzi ekspert Filip Raszewski, trener doskonalenia techniki jazdy w ŠKODA Auto Szkoła.
Doładuj
Przeładuj