noworodek, znamiona na ciele

6 najczęstszych znamion u dzieci

Znamiona na ciele noworodka mogą cię niepokoić. Czy słusznie? Sprawdź, jakie znamiona możesz zobaczyć na dziecięcej skórze i które z nich powinnaś pokazać lekarzowi.
Aleksandra Sokalska
noworodek, znamiona na ciele

1. Pieprzyki na ciele noworodka

Wyglądają jak malutkie brązowe punkciki. Pieprzyki występują bardzo często i nigdy nie znikają. Nie powinnaś się nimi przejmować, jeśli jednak twoje dziecko ma ich dużo, zwróć na to uwagę pediatry.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

2. Naczyniowe znamię wrodzone na ciele noworodka

Wygląda zazwyczaj jak miękka wypukła plama, w kolorze truskawkowym. Może mieć różne wielkości. Czasem pojawia się dopiero po kilku tygodniach po urodzeniu. Występuje średnio u jednego na dziesięć noworodków. Znamiona te mogą się powiększać, ale w końcu zbledną przybierając szaroperłowy kolor. Naczyniowe znamiona wrodzone całkowicie znikają między piątym a dziesiątym rokiem życia.

Najlepiej nie leczyć tych znamion, tylko poczekać, aż same znikną. Lekarz może zalecić jednak prostą terapię, czyli uciskanie i masaż, co często przyspiesza zanikanie znamienia. Jedynie niektóre przypadki wymagają bardziej radykalnych zabiegów czy nawet usunięcia.

3. Naczyniak krwionośny jamisty lub jamisty żylny na ciele noworodka

Występuje bardzo rzadko, tylko u jednego noworodka na sto. Ma kolor niebieskawoczerwony, jest grudkowaty. Zanika wolniej niż znamiona wrodzone i częściej wymaga leczenia.

Sprawdź, na co uważać, gdy dziecko ma naczyniaki


4. Znamię naczyniowe płaskie na ciele noworodka

Jest już widoczne tuż po porodzie, ma kolor purpurowoczerwony i może występować w różnych miejscach na ciele. Nigdy nie blednie całkowicie. Leczenie laserem zwykle poprawia wygląd znamienia. Zasięgnij porady lekarza, jeśli coś cię niepokoi w wyglądzie znamienia.

5. Wrodzone znamiona barwnikowe na ciele noworodka

Przybierają kolor od jasnobrązowego do prawie czarnego. Mogą być pokryte włoskami. Zaleca się usuwanie większych znamion, ponieważ mogą być złośliwe.

6. Obrzęk łososiowy rogówki u noworodka

Plamy w kolorze łososiowym mogą występować na górnych powiekach, czole, wokół nosa i ust, najczęściej jednak pojawiają się na karku. W ciągu pierwszych dwóch lat życia bledną i są widoczne tylko podczas wysiłku lub gdy dziecko płacze.

Sprawdź też, czego nie lubi skóra noworodka

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy