wytyczne podczas półkolonii w szkołach
fot. Adobe Stock

Jak wyglądają półkolonie w reżimie sanitarnym? Znamy wytyczne MEN na ferie 2021

Podczas ferii dzieci z klas l–lV szkoły podstawowej mogą brać udział w półkoloniach. Zgodnie z wytycznymi MEN ma na nich obowiązywać ścisły reżim sanitarny. Co dokładnie czeka dzieci i rodziców?
Joanna  Biegaj
wytyczne podczas półkolonii w szkołach
fot. Adobe Stock
Rozpoczynają się ferie zimowe (4-17.01.2021r.), które z racji panujących obostrzeń i pandemii koronawirusa mają wyglądać inaczej, niż dotychczas. Niektóre dzieci mogą uczestniczyć w półkoloniach. Przedstawiamy najważniejsze wytyczne przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Kto może uczestniczyć w półkoloniach?

Wytyczne wskazują, że w półkoloniach mogą brać udział jedynie dzieci zdrowe, które nie wykazują objawów chorobowych związanych z infekcją dróg oddechowych. Rodzice muszą zapewnić dziecku indywidualną osłonę nosa i ust na czas trwania półkolonii.

Obowiązki rodziców

Rodzice, którzy odprowadzają i odbierają dziecko z półkolonii – muszą być zdrowi. Mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły. Mają również obowiązek poinformowania organizatora, gdy dziecko choruje na chorobę przewlekłą, która mogłaby narazić je na cięższy przebieg zakażenia koronawirusem. Rodzice są także zobowiązani, aby podać organizatorom półkolonii numer telefonu w celu umożliwienia szybkiej komunikacji. Gdy nastąpi taka potrzeba, a u dziecka wystąpią objawy chorobowe – dziecko powinno być odebrane w ciągu 2 godzin.

Organizatorzy półkolonii

Półkolonie mogą organizować szkoły lub placówki, które spełniają specjalne wymogi bezpieczeństwa. Zajęcia mają odbywać się w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach, w których można zachować dystans społeczny:
  • salach świetlicowych,
  • salach dydaktycznych,
  • salach gimnastycznych.

Przestrzeń sali nie może wynosić mniej niż 4 metry kwadratowe na osobę. Sala powinna być przeznaczona do użytku dla jednej grupy uczestników półkolonii, a skład tej grupy nie powinien ulegać zmianie. Podczas półkolonii w szkołach nie powinny odbywać się inne zajęcia.

Ilu uczestników może liczyć grupa?

Skład grupy nie powinien się zmieniać. Grupa może liczyć maksymalnie 12 uczestników i mieć jednego, stałego wychowawcę. Przy doborze dzieci do grupy i określaniu jej liczby, organizatorzy powinni uwzględnić ewentualny rodzaj niepełnosprawności dziecka.

Spożywanie posiłków

Dzieci powinny jeść posiłki w tych samych grupach, zachowując odpowiedni dystans. Między stolikami powinno być minimum 1,5 metra odległości lub przegroda w wysokości 1 metra. W trakcie jedzenia, grupy nie powinny kontaktować się ze sobą, ani siedzieć przy wspólnych stolikach. Dzieci mogą przynosić własne posiłki i napoje z domu. Po zakończeniu posiłku przez każdą z grup będą dezynfekowane blaty stołów oraz poręcze krzeseł.

Źródło: MEN, MZ, GIS

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy