Tatiana Okupnik o wstydliwych komplikacjach po porodzie
fot. screen/Instagram tatianaokupnik

Znana piosenkarka o intymnych powikłaniach po porodzie: „Wstydziłam się, bo przecież jestem wokalistką"

Tatiana Okupnik zdradziła krępujący problem, jaki miała przez trzy lata po urodzeniu córki. Wiele kobiet się z nim boryka, ale wstydzą się o tym mówić. Brawa dla Okupnik za przełamywanie tabu!
Agnieszka Majchrzak
Tatiana Okupnik o wstydliwych komplikacjach po porodzie
fot. screen/Instagram tatianaokupnik
Była wokalistka „Blue Cafe" wraz z mężem Michałem Micielskim (menedżerem Marcina Gortata) są rodzicami dwójki dzieci - czteroletniej Matyldy i dwuletniego Tymona. I chociaż kompozytorka na całe lata zniknęła z show-biznesu, to na swoim Instagramie chętnie dzieli się wydarzeniami ze swojego życia. Nic jednak nie wywołało takiego poruszenia, jak jej ostatnie wyznanie na temat problemów, z jakimi borykała się po urodzeniu pierwszego dziecka.

Piosenkarka miała problem z wypróżnianiem się

Tatiana Okupnik zdecydowała się poruszyć bardzo intymny problem, jaki miała po ciąży. Okazuje się, że była jurorka „X Factor" miała przez kilka lat problemy z defekacją.

„Po pierwszym porodzie zauważyłam, że jest coś nie tak z takim tematem wstydliwym, a mianowicie z tematem defekacji – czyli mówiąc konkretnie, po prostu masz problem z załatwieniem się" – opowiedziała na nagraniu zamieszczonym na swoim Instagramie. „Właściwie od pierwszego porodu do zeszłego roku do września, kiedy wreszcie zdecydowałam się na operacje, która była potrzebna. Nie mogłam się załatwiać" – wyznała.

Artystka nie bagatelizowała problemu i od początku próbowała go leczyć. „Chodzisz do jednego lekarza, który był przy porodzie, a on mówi, że wszystko w porządku, wszystko będzie dobrze, to kwestia kilku miesięcy. Potem dostajesz jakieś tabletki" – opowiadała.

Ale to nie pomagało, więc Okupnik zdecydowała się na operację we wrześniu ubiegłego roku. To uwolniło ją od krępujących sytuacji.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cześć 2 Wstydliwy temat czas oswoić

Post udostępniony przez Tatiana Okupnik (@tatianaokupnik)

Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

„Głupi perfekcjonizm nie pozwalał na okazanie słabości"

Artystka opowiedziała o swoim problemie, aby dać siłę kobietom, które też mogą borykać się z różnymi komplikacjami poporodowymi.

„Wiem, że nie ruszę jako kobieta, artystka, jako partnerka nie ruszę się, jeśli nie powiem tego na głos, bo muszę zwalczyć w sobie wstyd. Wstydziłam się swoich komplikacji poporodowych, bo przecież jestem wokalistką. [...] Sama czasami nie pozwalałam sobie na słabości i ciągle ten perfekcjonizm głupi nie pozwalał mi się pokazać w tych słabszych momentach albo bagatelizowałam to, albo uciekałam od mówienia o trudnych tematach" – wyznała.

„Pięknie i mądrze o ważnych, kobiecych sprawach"

Fanki w komentarzach podziękowały wokalistce za szczerość słów.  „Brawo!❤️ Rozumiem, że znanej osobie trudniej coś takiego powiedzieć głośno. Ja miałam wypadający pęcherz. A po dwóch ciążach usuniętą macicę, bo była strasznie przerośnięta i powiedzmy, że źle to współdziałało z grawitacją ziemską. Fakt, że o takich następstwach ciąż i porodów nikt nas nie uprzedza i generalnie się o tych "brzydkich" tematach nie mówi, lepiej się sprzedaje cukierkowy obrazek.🤷🏻‍♀️" – napisała pod postem Okupnik jedna z kobiet.

„Dziękuję za Pani słowa. Pięknie i mądrze o ważnych, kobiecych sprawach. Ściskam 🤗" – podziękowała fanka.

„Gratuluję otwartego mówienia o takich problemach Panią Tatianę.❤️❤️❤️❤️❤️" – napisała inna z pań, która sama wyznała, że boryka się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu po trzech porodach i zawsze musi mieć przy sobie podkłady higieniczne.

Kłopoty z wypróżnianiem się po porodzie

Problem z wypróżnianiem opisany przez Tatianę Okupnik dotyka wiele kobiet po porodzie. Wynikają one ze zmian w fizjologii i anatomii ciężarnej kobiety, które wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i dna miednicy. Panie borykają się z:
  • zaparciami,
  • hemoroidami,
  • niekontrolowanymi gazami,
  • brudzeniem bielizny.

Wiele kobiet wstydzi się tego, z kolei lekarze często są zdania, że problem sam ustanie po kilku miesiącach od porodu. Bywa, że tak się dzieje, ale bywa i tak, że komplikacje nie znikają i wymagają leczenia ginekologicznego i gastrycznego.

W walce z zaburzeniami w wypróżnianiu pomaga odpowiednia dieta. Warto włączyć do niej dużo błonnika w postaci np. otrębów, siemienia lnianego oraz warzyw (buraki, jarmuż) i owoców (jabłka, banany), a także dużo pić – około dwóch litrów płynów dziennie.

Źródło: Instagram, plotek.pl

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy